Miliony voličů mohou zůstat doma, ukazují průzkumy před francouzskými volbami

Přečetli jsme: Podle průzkumů veřejného mínění mohou dnešní prezidentské volby ve Francii přinést velkou vlnu absence voličů. Jaké pro to mají důvody?

Financial Times. Britské noviny Financial Times nechávají zaznít hlasy francouzských občanů, kterým se protiví oba dva kandidáti. Například jeden z nich uvádí, že nedělní volby jsou o výběru mezi „dvěma ďábly … fašismem a financemi.“

Nejde jen o hlas příslušníka radikální levice, zdůrazňují Financial Times. Jsou zde miliony voličů, kteří nejspíše zůstanou doma, nebo odevzdají neplatný lístek.

Analytici se domnívají, že právě volební účast je klíčový prvek. Nízká volební účast by mohla jednoznačný vývoj zvrátit ve prospěch Le Penové, jejíž podporovatelé jsou disciplinovaní a k volbám přijdou.

Financial Times dále uvádějí i zkušenost z Lyonu, který se převážně vyjádřil pro konzervativního kandidáta Fillona. I zde plánují voliči odevzdat neplatný lístek – „Le Penová je znepokojující a Macron lhář“, uvádějí. Pro jiné je Macron spojený s Hollandem, který „zemi dovedl ke katastrofě.“

Po shlédnutí podle některých děsivé předvolební debaty, se ve Francii začal na twitteru šířit tzv. hashtag „7.května beze mě.“

Situace je velice odlišná od voleb v roce 2002, kdy stál Chirac proti otci Marine Le Penové. Tehdy levice podpořila masivně Chiraca, který tak dosáhl v druhém kolem 82 %. Jenže nyní je situace odlišná.

Například ti, kteří podporovali konzervativního Fillona z jedné čtvrtiny uvedli, že nepůjdou k volbám. A třetina uvedla, že dá hlas Marine Le Penové.

U voličů Jean-Luca Melénchona je to podobné. 40% z nich nepůjde volit, 11 % podpoří Marine Le Penovou. Aby ovšem Le Penová mohla zvítězit, musela by volební účast dosáhnout k 50 % a ne k očekávaným 75 %.

Jenže, i když Macron vyhraje, bude se muset poprat s tím, že lidé ani tak nesdílejí jeho představy, jako se jim nechtělo podpořit „toxickou značku“ Národní fronty, uvádí Financial Times.

První kolo jasně ukázalo, že 49 % voličů preferovalo kandidáta, který je zaměřen proti EU a preferuje protekcionismus. Macronovo vítězství nezmění bublající vztek občanů, vyvolaný vysokou nezaměstnaností a pokračující deindustrializací. Le Penová asi nevyhraje, uvádějí dále FT, ale ukazuje se jasně, jak je země rozdělená.

FT citují i ty, kteří budou volit Le Penovou. Podle těch je Marine „stále méně extrémní pravice, ale je více nacionalistická.“ „Jsem pro Evropu, ale ne pro globalizovanou Evropu.“, říká jeden z nich.

Levičáci a odboráři dokonce použili banner: „Mor či cholera, ani jedno nechceme.“ Některé plakáty vyzývají: „Do ulic, ne do volebních místností.“

Článek uzavírá francouzský nezaměstnaný, který přiznává, že z výzev, aby se zabránilo zvolení Le Penové, je už znechucený. „To nám říkají pořád. Ale už ne, tentokráte už ne.“

Ilustrační obrázek: Autor: Pierre-alain dorange – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7438997

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.