CDU potvrdila silnou pozici ve Šlesvicko–Holštýnsku

ARD Tagesschau. Německá strana CDU jasně zvítězila v severní spolkové zemi. Podle dosavadních údajů získala 33,3 % hlasů. Doposud vládnoucí SPD bude muset spolknout hořkou pilulku prohry. Silní jsou také Zelení a FDP, informuje německá ARD.

Dosavadní koalice byla volbami v severním Šlesvicko-Holštýnsku odvolena. Jasným vítězem voleb je CDU. Podle informací ARD roli hrály dva faktory. Jednak nový kandidát Daniel Günther, který byl na podzim ještě zcela neznámou osobou. Druhým faktorem je podle ARD obliba kancléřky Merkelové. Zdá se, že mnoho voličů podpořilo CDU právě kvůli ní. ARD ve zpravodajství citovala např. jako důvod „stabilního a klidného Německa v neklidné době.“

Sociální demokraté musejí spolknout porážkou. Získali 26,5 %, zůstali tedy pod hranicí 30 %, kterou se jim podařilo překročit v roce 2012.

Liberálové z FDP zabodovali a získali 11,2 %. Jejich trend je rostoucí a umožňuje jim znovu snít o návratu do Spolkového sněmu.

I Zelení mohou být spokojeni, obdrželi dvouciferný výsledek a jsou tak třetí nejsilnější stranou na severu. 12,9 % je podstatně lepší výsledek, než spolkový trend.

Unikátní je postavení strany SSW (Suedschleswige Waehlerverband), která sdružuje dánskou menšinu. I když získala jen 3,5 %, má své postavení v zemském sněmu jisté.

Kdo neuspěl je strana Die Linke, s 3,4%  zůstává pod prahem 5 %. podobně i Piráti, kteří rekordně propadli. Ale do 12. Zemského sněmu se dostane zřejmě AfD, která má 5,9 %.

Z hlediska dynamika oproti minulým volbám nejvíce ztratili Piráti (7 procentních bodů), ztráty zaznamenali již uvedení sociální demokraté (3,7 p.b.). Plusové zisky zaznamenala nově kandidující AfD, ze starších uskupení pak liberálové FDP, CDU ale i die Linke.

Jak bude vypadat budoucí koalice je zatím nejisté.

Šlesvicko-Holštýnsko na severu země je malou spolkovou zemí, voličů je 2,3 milionů, účast bude zřejmě větší než v roce 2012.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.