Macron slíbil Francouzům zvýšení morální úrovně veřejného života

Krátce po oznámení výsledků druhého kola prezidentských voleb ve Francii vystoupil se svým projevem také vítěz těchto voleb, Emmanuel Macron.

Řekl, že si uvědomuje rozsah odpovědnosti, kterou na sebe přijímá. Slíbil, že se ze všech sil bude snažit bojovat proti všemu, co současnou Francii a Francouze rozděluje. Řekl, že si je dobře vědom všeho, co Francouze zlobí a co je zdrojem jejich nespokojenosti. Chce svou činností oslovovat všechny občany, včetně těch, kteří volili Front National jeho protikandidátky Marine Le Penové.

Emmanuel Macron dále prohlásil, že základem (doslova soklem) jeho budoucí činnosti v prezidentském úřadě bude „zvýšení morální úrovně našeho veřejného života“ (moralisation de la vie publique). Pozdravil také dosavadního prezidenta Françoise Hollanda, který mu srdečně blahopřál ke zvolení. Stejně jako Macronovi již blahopřáli nejvyšší představitelé zemí Evropské unie i dalších částí světa.

Emmanuel Macron ve svém projevu nezapomněl ani na Evropskou unii a slíbil, že se bude všemi silami snažit o její podporu a dobré fungování. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ihned po vyhlášení výsledku francouzských prezidentských voleb prohlásil, že „Francouzi hlasovali pro budoucnost Evropské unie“.

Povolební projev Emmanuela Macrona byl koncipován ve snaze připomenout všechno, co je ve francouzské a evropské politice i společnosti pozitivní a přihlásit se k podpoře všech těchto hodnot. Mimo jiné zmínil rovná práva žen, vzdělání dětí, ochranu rodin a další v evropské politické diskusi frekventovaná témata. Na závěr zvolal stejně jako Marine Le Penová: „Vive, la république! Vive la France!“

Vítěznému kandidátu na prezidentský úřad v Elysejském paláci v krátkém (údajně srdečném) telefonním rozhovoru blahopřála také Marine Le Penová, která ale ve svém vystoupení bezprostředně po volbách oznámila úmysl stát se hlavou francouzské opozice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.