Volby v Jižní Koreji: Co je v sázce?

Financial Times. Volby jsou provázeny korupčním skandálem a rostoucím napětím s Čínou a Severní Koreou, napsaly Financial Times ohledně blížících se voleb Jižní Koreji, které mají klíčový význam.

V úterý 9. května se v Jižní Koreji budou konat nové prezidentské volby. Impeachment prezidentky byl provázen masivními demonstracemi. Občané Jižní Koreje dali najevo, že už mají po krk nepotismu a korupce.

Volby mají zvláštní důležitost. Z hlediska geopolitického je těžko představitelné, aby nezvolený prezident řešil krizi se Severní Koreou, či vyjednával se Spojenými státy o nové obchodní smlouvě.

Volby mají samozřejmě tak význam z domácího hlediska. Jihokorejská ekonomika není v nejlepší kondici, a především se celá společnost potýká s hlubokou nedůvěrou v celý systém. I podle politologa, kterého citují FT, je potřeba „obnovit důvěru v systém“ s tím, že Jižní Korea je stále mladá demokracie.

Ve hře jsou tři hlavní kandidáti, kteří pokrývají liberální, centristické a konzervativní spektrum. Favoritem se zdá být Moon Jae-in, který se aktivně podílel na demonstracích proti prezidentce a slíbil „vyčistit“ nejen vládu, ale rovněž velký byznys.

V průběhu kampaně se měnil důraz na jednotlivá témata. Zatímco nejprve dominovala ta ekonomická, nyní se logicky pod vlivem dění v Severní Koreji, přesunula pozornost na bezpečnostní otázky. Velkou nevoli např. vzbudil návrh amerického prezidenta, že by Jižní Korea měla USA zaplatit jednu miliardu dolarů za protiraketový štít.

Favorit Moon uvedl, že – pokud bude zvolen – nepřipustí milosti pro spřízněné zákonodárce, obviněné z korupce. Nejen Národní shromáždění, ale také nálada mezi veřejností je nakloněná větší reformě – rozseknutí propojení mezi vládou a byznysem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.