Macronův program pro EU

ARD Tagesschau. Německá ARD a Tagesschau vybírají to hlavní z Macronova programu, co se týká dalšího vývoje v Evropské unii.

Evropa, která je blízko svým občanům, společná hospodářská politika včetně jednoho ministra financí a ekonomiky. Eurobondy (společné dluhopisy) a také investiční program: toto všechno jsou záměry nového prezidenta Francie.

Návrh jeho programu k Evropě blízké občanům zní: na konci tohoto roku by občané měli šest měsíců diskutovat se svými vládami budoucí obsah a priority evropské politiky. A výsledky by měly být shrnuty ve smlouvě pro příštích pět let.

Každá země by měla podle Macrona volnost, zda se pod tuto dohodu podepíše, či ne. Macron také usiluje o tzv. novou koalici ochotných v EU – ochotných občanů.

K hlavním motivům patří ovšem posílení eura. A sice užší integrací eurozóny. 19 zemí s eurem by mělo mít jednoho ministra financí a hospodářství, společnou hospodářskou vládu i parlamentem, který by rozhodoval o využití budoucího rozpočtu eurozóny. Podle Macrona je nutné, aby země s eurem měly užší hospodářskou a politikou koordinaci. A také velký investiční program k „nakopnutí“ ekonomiky, který se bude financovat zvláštním rozpočtem pro eurozónu.

S bývalým německým ministrem pro ekonomiku Sigmarem Gabrielem se Macron shodl, že eurozóna takovýto rozpočet potřebuje. A pro tento rozpočet chce Macron vybírat speciální daň – daň celého společenství. Státní dluhy zemí eurozóny chce Francie „zespolečenštit“, resp. dostat na úroveň celé eurozóny pomocí emise tzv. eurobondů. A také by zde měl vzniknout evropský fond pro rizikový kapitál s výši 5 miliard euro, který by podporoval start-upy. A nová evropská agentura by měla regulovat velké internetové platformy.

Macron také požaduje, aby Německo snížilo své vysoké přebytky obchodní bilance a běžného účtu. Chce změnit směrnici EU pro vysílání pracovníků a omezit toto vysílání na jeden rok. Hovoří také o tzv. „Buy European Act“, tj. zakázky EU by měly dostat jen takové podniky v EU, které vyrobí alespoň polovinu v Evropě.

Gabriel v ARD už vyzval k tomu, že EU a Německo musí učinit vše proto, aby Macron uspěl. To je prý nyní zodpovědnost Německa. Nebo v příštích volbách Marine Le Penová vyhraje. V budoucnu by neměl francouzský prezident narážet na odpor německého ministra financí, když poprosí o to, aby náklady boje proti terorismu v Mali nebyly zahrnuty to státního deficitu, zdůraznil Gabriel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.