Prezident je na tenkém ledě a riskuje své znovuzvolení

Glosa Štěpána Kotrby, kterého nelze podezřívat, že by chtěl Miloši Zemanovi křivdit, na okraj posledního vývoje kolem odvolání ministra financí Andreje Babiše.

Dva ze tří nejnovějších prezidentových protiargumentů vůči Sobotkovým krokům jsou mimoprávní a pro odvolání ministra financí Andreje Babiše irelevantní.

Koaliční smlouva není právní dokument, ale deklarace. Její vypovězení nebo nevypovězení není nijak navázáno na ústavní kroky prezidenta. Stejně tak není na provedení demise závislé, zda premiér někoho současně jmenuje nebo ne. Ministerstvo osiřelé nezůstane. V každém případě jej do jmenování nového ministra povede statutární zástupce ministra – první náměstek. Jmenovat ministra je pravomocí a zodpovědností premiéra.

Prezident se pustil na tenký led, na jehož konci může (a nakonec už po právu) čekat odvolání pro velezradu či své znovunezvolení. Ústava opravdu není cár papíru a úřad prezidenta není pískoviště pro starší a pokročilé. Tohle je v řeči královské hry šach.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.