Bývalý francouzský premiér Valls uvedl, že jeho socialistická strana je mrtvá

Financial Times. Manuel Valls, bývalý premiér Francie za socialisty, sám uvedl, že bude kandidovat za stranu Emmanuela Macrona v blížících se volbách. Doplnil, že socialistická strana je „mrtvá a pryč.“, napsaly britské noviny Financial Times.

Valls připomněl, že chce být kandidátem prezidentské většiny, aby mohl Macron dobře vládnout. Valls patřil ke křídlu sociální demokracie, které bylo velmi příznivě nakloněné byznysu.

Zdá se, že může jít o krok, kterým se zahájí přeskupení francouzských politických sil kolem reformistického centra. Zdá se ale, že bude snazší nalákat umírněné sociální demokraty, než středopravé konzervativce.

Před Macronem nyní stojí úkol zajistit si parlamentní většinu, aby mohl pohodlně vládnout a uskutečňovat své reformy. Hnutí En Marche!, které založil teprve před rokem, si změnilo svůj název na En Marche La République!, aby si zajistilo širší voličskou základnu.

Jeho strana tvrdí, že není ani nalevo, ani napravo, prý má být polovina kandidátů z občanské společnosti a polovina mají být ženy.

K získání většiny potřebuje Macron  ve francouzském parlamentu 290 míst.

Valls svým prohlášením, že bude volit Macrona a nikoliv socialistického kandidáta Hamona, vyvolal zuřivost ve vlastní straně. Valls sám totiž neuspěl ve stranických primárkách v lednu tohoto roku.

Socialistická strana je na hraně výbuchu, protože její kandidát  Benoit Hamon získal jen 6,4 %, což někteří interpretují jako „rozsudek smrti.“

Socialisté jsou stlačeni z jedné strany sociálně liberálním Macronem s oficiální značkou centrismu, z druhé strany pak radikálem Jean-Luc Melénchonem. Snaží se zoufale překonat ideologické příkopy a také silnou animozitu mezi řadou vedoucích představitelů strany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.