Prezidentské volby v Jižní Koreji vyhrál liberál

Reuters. Nový prezident Jižní Koreji Moon Jea-in ve středu vstoupil po přísaze do úřadu, který byl uvolněn ústavním impeachmentem jeho předchůdkyně Pak Guen-hye.

Ve svém prvním projevu liberální politik slíbil, že se hned zaměří na zmírnění napětí na Korejském poloostrově, které vznikly mezi USA a severním sousedem Jižní Koreji. Moon chce vyjednávat s Washingtonem a Pekingem otázky spojené s jejich sporem o protiraketový systém USA, umístěný v Jižní Koreji THAAD.

Nový prezident také slibuje změny v kabinetu ministrů a překlenutí mocenského vakua, které vzniklo odvoláním Pak Guen-hye. Vedle bezpečnosti se Moon prezentoval jako politik, který není zkorumpovaný a není součástí korupčních vztahů mezi politikou a velkým jihokorejským byznysem.

Novému prezidentovi už gratulovali prezident Číny Si Ťin-pching a japonský premiér Šinzó Abe. Oba státníci vyjádřili naději, že jejich spolupráce s prezidentem Jižní Koreje bude dobrá.

Klíčové budou vztahy mezi Soulem a Washingtonem. Moon je zastáncem jiného způsobu jednání s Pchjongjangem než Washington, který zastává politiku izolace a dalších sankcí. Moon naopak dává přednost většímu a přímému vyjednávání se Severní Koreou. To by mohlo vést k problémům ve vztazích mezi USA, hlavním spojencem země.

Další výzvou bude pro nového prezidenta domácí politika. Jeho straně nemá v parlamentu většinu a sněmovna je značně rozdělená. To bude znamenat, že Moon bude muset hledat politické spojence k tomu, aby mohl prosadit slibované reformy. K nim patří vedle zkrocení podnikatelských konglomerátů také vytvoření 500 000 nových pracovních míst. Prezidentská kampaň už ukázala, že má nový prezident dost politických nepřátel.

V úterních mimořádných prezidentských volbách získal Moon celkem 41,1 % hlasů, což je pohodlné číslo v politicky polarizované zemi jako Jižní Korea. Jak ukazovaly volební exit poly, Moon oslovil většinu voličů pod 50 let. Starší generace podpořila jeho konzervativního protikandidáta Hong Joon-pja.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.