Riziko nedostatků dolarů znepokojuje investory

Financial Times. Monetární omezení FEDu může být pro rozvíjející se trhy zvyklé na hojnost dolarů špatným signálem.

Riziko nedostatku dolarů v nedávných zprávách zdůraznily hned dvě významné organizace: MMF a Banka pro mezinárodní platby (BIS).

Jaké budou implikace pro rozvíjející se trhy, když se FED odhodlá k reverzi svého stimulu z minulých let, je velkým tématem k diskusi.

Méně dolarů by nutně zvýšilo náklady na získání měny. Záplava peněz zvýšila ceny aktiv a snížila náklady na půjčování. Podpora byla patrná zejména na asijských trzích, jejichž půjčování rostlo na rekordní úrovně.

Diskuse o dostupnosti dolarů vypukla, když FED začal uvažovat o snížení své rozvahy ve výši 4,5 bilionů dolarů.

Je jasné, že takováto restrikce FEDu by měla globální dopady. Ministr financí Steven Mnuchin se také domnívá, že dolary se budou vracet do země kvůli plánované změně daňových zákonů, např. „daňové amnestii“, týkající se repatriace stovek miliard dolarů.

Značný význam má vazba dolar – jen, neboť právě japonští střadatelé rádi nakupují americká aktiva, protože doma čelí záporným úrokovým sazbám. Globálně vzato má americká monetární politika mnohem větší vliv, než programy kvantitativního uvolňování v EU či v Japonsku.

Bude ale záležet i na deregulační politice USA, kterou Donald Trump avizoval. Pokud by k ní došlo, potom by mohly americké banky půjčovat i navzdory „utažení“ FEDu dost, aby to nemělo šokový dopad na rozvíjející se trhy. FT uvádí odhad nadbytečného kapitálu až ve výši 120 mld. dolarů.

Podobně důležité bude, jakým způsobem se monetární restrikce v USA odehraje – zda přes zvyšování úrokových sazeb, či přes snižování rozvahy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.