Evropská centrální banka: 15-18 % pracovníků eurozóny je nezaměstnaných nebo podzaměstnaných

Global Finance. Mezi 15-18 % pracovníků eurozóny je podle Evropské centrální banky nezaměstnaných či podzaměstnaných, což ukazuje, že mzdy a inflace se asi jen tak nezvednou.

Nové odhady se objevily uprostřed žhavé debaty o tom, jak rychle by ECB měla snižovat svůj masivní monetární stimul. Poslední data ukazují, že ekonomiky eurozóny rostly rychleji než Spojené státy v prvním čtvrtletí. Představitelé Německa už měsíce volají po tom, aby ECB začala ustupovat od svého stimulu, který zahrnuje aktuálně 60 mld. eur měsíčně (nákup dluhopisů) a úrokové míry pod nulou.

Ale studie, která nyní vyšla, demonstruje, že varování ECB ohledně nevyřešeného trhu práce, trefila hřebíček na hlavičku.

Zatímco míra nezaměstnanosti prudce klesla, na nejnižší hodnotu za osm let –  na 9,5 % – širší míra nezaměstnanosti klesá jen pomalu, uvádí ECB. Jde o to také zahrnout pracovníky, kteří již nehledají práci, ale rádi by nějakou měli a také ty, kteří pracují na částečný úvazek, i když by chtěli pracovat více hodin.

ECB uvádí, že pak je 18 % pracovníků v eurozóně nezaměstnaných či podzaměstnaných. Pokud odečteme ty, kteří už jsou dlouho mimo pracovní sílu, pak dojdeme k 15 %.

Trhy práce ve většiny zemí eurozóny – s výjimkou Německa – nejsou plně využity. To bude zadržovat mzdovou dynamiku, uvádí ECB.

ECB bedlivě sledovala nárůsty mezd, které tvoří podstatnou část celkové inflace. Podle guvernéra Draghiho jsou to právě mzdy, které přispívají k sebe-udržitelnému nárůstu inflace.

Inflace eurozóny vzrostla k 1,9 % v dubnu, ale inflace tzv. jádrová – která vynechává ceny potravin a energií – je stále slabá.

Draghi i další z ECB odolávají tlaku Německa na změnu politiku s tím, že je potřeba dostatečného stimulu, aby inflace byla udržitelná. ECB uvádí ve své analýze, že širší měřítka nezaměstnanosti jsou na vzestupu ve Francii a Itálii a jsou velmi vysoká v zemích jako je Španělsko.

I jiné banky pozorují bedlivě nezaměstnanost v širším pojetí, např. americký FED. I zde je velký rozdíl mezi oficiální nezaměstnaností (4,4 %) a tzv. U6 – která zahrnuje i odrazené pracovníky a pracovníky na částečný úvazek je na 8,6 %. Je to sice pokles ze 17 %, ale stále na úrovni vyšší než před krizí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.