Merkelová vyloučila zmírnění pravidel eurozóny na výdaje, což by pomohlo Macronovi

Financial Times. Místo toho kancléřka uvedla, že zvolený prezident Francie má povinnost provést ekonomické reformy.

Angela Merkelová odmítla nápad, že by mohla pomoci Emmanuelu Macronovi uvolnění pravidel eurozóny pro výdaje. A rychle uvedla, že po svém zvolení má Macron povinnost zavádět ekonomické reformy.

I když se pro Macrona vyjádřila s tím, že „nese naděje miliony Francouzů a také i mnoho lidí v Německu“, zároveň potvrdila, že nevidí důvod, proč by bylo nutné měnit politiku.

Macronův vztah s Německem bude jeden z nejdůležitějších, obě dvě země chtějí oživit evropskou ideu francouzsko-německého motoru.

Macronovo zvolení bylo i proto doprovázeno výzvami k Německu, aby jeho reformistickou agendu podpořilo a změkčilo pravidla na výdaje. Německý přístup k výdajů a jeho vlastní restriktivní fiskální politika byly opakovaně kritizovány řadou evropských zemí.

Například Sigmar Gabriel volal po „konci finanční ortodoxie.“ Kdo podle něj chce zavést reformy, jako Macron, nemůžeme být nucen hned do fiskální austerity.

Po slovech Merkelové je ovšem jasné, že Německo míní povolit Francii manévrovací prostor až teprve po zavádění reforem a také po volbách v Německu.

Gabriel už si s oživení francouzsko-německého motoru pospíšil, když se zmiňoval o společném investičním fondu mezi těmito dvěma zeměmi. Někteří se v Německu zase vyslovují pro společné projekty v oblasti zahraniční a bezpečností politiky, aby tak ukázali oživený vztah mezi oběma zeměmi.

Macronův tým opakovaně ukázal odhodlání přesvědčit Německo k pozitivní odezvě na jeho ekonomické reformy.

Zásadní ovšem nejprve bude, zda se Macronovi podaří uspět se svým hnutím En Marche příští měsíc. Agentura Moody´s označila získání absolutní většiny za nepravděpodobné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.