Vyšetřování korupce může stát bývalého prezidenta Brazílie Lulu kandidaturu

Reuters. Bývalý brazilský prezident Luiz Ignacio Lula da Silva čelí pěti obviněním, která jsou v cestě jeho nové kandidatury na post prezidenta. Lula, bývalý odborář a jeden z nejvíce populárních prezidentů v dějinách Brazílie má stále podporu mezi brazilskými voliči. Jenže jeho kandidaturu by mohl zablokovat soudce Sergio Moro, který obvinění vůči bývalému prezidentovi projednává.

Lulovo obvinění je součástí širšího korupčního případu, který se nyní v Brazílii vyšetřuje. Bývalý prezident a jeho obhájci odmítli jakékoliv pochybení a obrátili pozornost vůči soudci Morovi, které obvinili ze zaujatosti.

Do jižního města Brazilie Curitiba, kde se případ projednává, nyní míří Lulovi podporovatelé, aby protestovali před soudní budovou. Na totéž se chystali také jeho odpůrci.

Soudce Moro trvá na tom, že případ Luly je jenom jedna z etap už tři roky trvajícího vyšetřování korupce v zemi. Moro v uplynulé době odsoudil desítky podnikatelů a lidí, kteří prali špinavé peníze v rámci korupčního schématu, které se týkalo státních firem jako je ropný gigant Petrobras.

Obžaloba nyní tvrdí, že to byl právě Lula, kdo během svých 8 letech v úřadě prezidenta celé schéma řídil a vymyslel. Nicméně středeční soudní slyšení se mělo týkat toho, zda vyměnil politický vliv za opravu své plážové vilky. V pondělí soud projednával nákup pozemků v hodnotě 4 milionů dolarů pro Lulův ústav.

V případě toho, že byl Luiz Ignacio Lula shledán vinným v těchto případech, bude to znamenat konec jeho kandidatury na prezidenta v říjnu 2018.

Celý soudní případ vede ke konfrontaci mezi soudcem a bývalým prezidentem, jak informuje dále Reuters. Moro využil Facebook, aby zabránil svým podpůrcům v pochodu, což Lulovi právníci okamžitě kritizovali.

Luis Ignacio Lula byl prezidentem v letech 2003 až 2010 za levicovou stranu Strana pracujících. Po roce 2010 ho nahradila politička Strany pracujících Dilma Rousseffová, která musela čelit jedné z největších hospodářských krizí za poslední půl století. V roce 2016 byla z úřadu odvolána pomocí impeachmentu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.