EU chce přísnější globální pravidla obchodu, aby odrazila nebezpečí populismu

Financial Times. Brusel tlačí na USA a Čínu, aby podpořily tvrdá anti-dumpingová pravidla a investiční soudní dvůr, napsaly Financial Times.

 Tlak EU na USA a Čínu je spojen s nutností řešit nerovnosti, které vyvolává globalizace a které pohánějí popularitu například Marine Le Penové.

Evropská komise tedy na jedné straně odmítá protekcionistický obrat americké administrativy, ale na druhé straně chce silnější globální pravidla a instituce, které podpoří spravedlivý obchod. Také vyzývá členské státy, aby se více věnovaly vzdělávání a inovaci.

EU požaduje přísnější anti-dumpingová pravidla a také tribunál k řešení mezinárodních investičních sporů.

Úleva, že nevyhrála ve francouzských volbách Le Penová, je vystřídána obavami ze zavírání továren a masové nezaměstnanosti, což by dále mohlo živit populismus, píší FT.

EU je stále zranitelná vůči anti-establishmentovým hnutím.  Jeden úředník z Bruselu, kterého FT citují, uvádí, že je jasné, že navzdory prohře Le Penové, „to hnutí tam stále je“, a pokud nedojde ke změnám, vrátí se s plnou silou.

Je ovšem otázka, zda za současné konstelace je možné počítat s podporou USA. Pak by se EU musela obrátit na Čínu, přičemž jí navrhovaná opatření by mohla zmenšit čínskou ekonomickou sílu.

Komise sice tvrdí, že globalizace přispívá k ekonomickému růstu, ale také uvádí, že přínosy z ní jsou rozloženy nerovnoměrně a povzbuzují sociální polarizaci. Uveden prý bude také výzkum, v němž se tvrdí, že většina Evropanů vnímá globalizaci jako hrozbu pro svou identitu.

Snaha globalizaci „přetavit“ je součástí snah oživení EU. Dalšími takovými snahami je sociální agenda, či ochrana pracovního místa.

Komise prý přímo uvede, že Evropané mají obavy z toho, že neovlivní vlastní budoucnost kvůli tomu, že jejich vlády již nekontrolují globální ekonomický systém.

Ovšem, bude zdůrazněno, že protekcionismus není řešením a uzavřít evropské hranice by znamenalo jen očekávat odvetná opatření.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.