Předvolební preference německé sociální demokracie padají

ARD Tagesschau. Trend Schulze vydržel jen chvilku. SPD a její kandidát na kancléře ztrácejí. Hlavní manko Schulze je jasné, píše Tagesschau: není obsah. Na straně vítězů jsou zatím jak CDU, tak i FDP.

Jaké jsou trendy na německé politické scéně uvádí ARD-DeutschlandTrend.

Pokud by se kancléř volil přímo, pak by 49 % oslovených preferovalo stávající kancléřku Merkelovou, 36 % by si vybralo Martina Schulze. Je tedy jasné, že Merkelová si drží silný náskok, který může ještě v dalších měsících posílit.

Volební preference v květnu 2016. Deutschlandtrend. Zdroj: ARD Tagesschau

Jaké faktory hovoří podle Němců pro Angelu Merkelovou?

72 % občanů se domnívá, že jako kancléřka se postarala o to, že se lidem dobře ekonomicky daří. Na druhou stranu 57 % se domnívá, že už má své nejlepší časy jako kancléřka za sebou.

A co hovoří pro Schulze? 56 % občanů díky němu opět vnímá viditelné obsahové rozdíly mezi SPD a CDU. Ovšem dvěma třetinám není jasné, jakou politiku vlastně chce změnit a realizovat.

Kdyby se nyní konaly v Německu volby do Bundestagu, pak by CDU/CSU měla 37 %, o tři procentní body víc než předchozí měsíc. SPD čtyři body ztratila a spadla na 27 %. Zelení a Levice zůstávají na stejné úrovni a mají 8, resp. 7 %. FDP si polepšila o dva procentní body na 8 %, AfD spadla o jeden procentní bod a má 10 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.