Rakousko: Všechno ukazuje na předčasné volby na podzim

Kurier.at. Financial Times. Kancléřovi Christianu Kernovi se asi moc nechce, ale ÖVP /Rakouská lidová strana/ je spíše pro. Volby do Národní rady tak nejspíš budou dříve než v listopadu 2018. Nyní je třeba přednést návrh na nové volby jednou stranou a Národní rada tento návrh musí většinově schválit.

A to se může v Rakousku stát již příští týden. Pak vláda určí volební termín. Pokud by vše šlo rychle, je zde pořád z formálních důvodů nutných 90 dní a také doba na přípravu voleb.

Teoreticky připadá v úvahu již srpen, ale volební neděle je v takovou dobu dost nepravděpodobná. Je dokonce možné, že se rakouské volby střetnou s německými, a to 24. září.

Jak informují také Financial Times, předčasnými volbami se nabízí znovu prostor pro pravicově radikální FPÖ. Ta totiž v současné době dominuje v předvolebních průzkumech.

Stabilita vlády byla ohrožena poté, co rezignoval místopředseda vlády Reinhold Mitterlehner kvůli sporům se svými sociálně-demokratickými partnery v koalici.

Norbert Hofer, který v prezidentských volbách prohrál, uvedl, že jeho strana bude akcentovat téma imigrace, pomalého vývoje rakouské ekonomiky a nadměrné byrokratizace a také jednotu strany v kontrastu s rozhádanou koalicí.

Hofer v prezidentských volbách získal téměř 47 % hlasů a preferuje volby co nejdříve. Zdůraznil, že právě jeho strana je nejstabilnějším politickým prvkem rakouské politické scény.

Neshody v koalici mezi lidovci a sociálními demokraty se týkaly nejen ekonomických problémů země, popularita FPÖ rostla po nárůstu migrace do Rakouska. Lidovci také čím dál více kritizovali sociální demokraty, které vedl kancléř Kern.

Otázka taktiky je ovšem také ve hře. Lidovci jsou v průzkumech třetí, ale pokračování v koalici by jim možná mohlo ublížit ještě více, obávají se někteří představitelé strany. Zdá se, že Mitterlehnera nahradí ambiciózní 30letý ministr zahraničí Kurz, který by byl také kandidátem strany na kancléře.

Kancléř Kern se snažil předčasným volbám vyhnout a navrhl práci na „reformním partnerství“ s tím, že chce dále fungovat s lidovci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.