Šéf NATO chválí německé angažmá

ARD Tagesschau. Více peněz na zbrojení, více vojáků do Afghánistánu, Spojené státy vytvářejí na NATO značný tlak. Generální tajemník Stoltenberg musí ukázat velkou přesvědčovací schopnost. Německé angažmá v NATO ale od něj sklidilo jen chválu, informovala německá ARD.

25. května půjde o ona dvě procenta, píše dále. V tento den se totiž setkají představitelé států a vlád NATO v Bruselu. Trump vyžaduje větší angažmá členů aliance. Jen pět členů má rozpočet obrany vyšší než 2 % ročního HDP.

Na Jensu Stoltenbergovi je pak najít společnou pozici.  Merkelová vyjádřila potěšení nad tím, že generální tajemník na jedné straně bere v úvahu výdaje na obranu, v nichž si Německo předsevzalo značné zvýšení. Ale na straně druhé se také ptá, jak konkrétně Německo přispívá při jednotlivých misích NATO.

Zde již kancléřka uvedla například Afghánistánu a Kosova, a také nasazení Bundeswehru v Pobaltí. Merkelová ovšem také zdůraznila, že Německo si stojí za závěry roku 2014 a zvýší výdaje a do roku 2024 se „půjde ke správné hodnotě.“

Dalším tématem setkání v Bruselu bude nasazení v Afghánistánu. V současné době je to 13 000 vojáků z různých zemí, asi 1 000 z Německa. Ale bezpečnostní situace je napjatá. USA požadují navýšení, asi 3000-5000 dodatečných sil je v jednání. Údajně se ovšem nemá měnit charakter mise: afghánští vojáci by se měli sami postarat o bezpečnost ve vlastní zemi a vojáci NATO by měli poradit a vzdělávat – jako je tomu nyní.

Že by Německo vyslalo více sil – tak to prozatím nevypadá. „My nejsme na prvním místě, kdo by měl zvyšovat kapacity,“ uvedla Merkelová.

A pak je tu ještě jedno zásadní téma: NATO by se mělo oficiálně stát částí koalice proti tzv. islámskému státu.

To by ovšem nebyla žádná nová role. Nadále by měla aliance vytvářet podporu, nikoliv bojovat. Stoltenberg uvádí, že NATO umí „provádět výcvik a další vzdělávání“. Jedná se prý o poučení z minulých nasazení, kdy se ukázalo být důležité, aby lokální síly se samy postaraly o bezpečnost.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.