Dohoda USA – Čína: Zatím zemní plyn a hovězí

Bloomberg. Bílý dům oznámil první výsledek 100denního plánu  a dohoda umožní další jednání, informuje agentura Bloomberg. 

USA dosáhly s Čínou dohodu – Čína poskytne větší přístup pro americké exportéry zemního plynu, oznámil Wilbur Ross.

Dohoda zahrnuje deset oblastí, kde vyjednavači z USA a Číny dosáhly shody. Jedná se o zemědělský trhy a přístup na trh finančních služeb. V červenci budou mít lepší přístup na trh američtí producenti hovězího masa, USA budou moci z Číny dovážet vařenou drůbež.

Ross uklidnil domácí spotřebitele, že rostoucí exporty zemního plynu nepoškodí ani americký průmysl, ani spotřebitele. Podobná dohoda pro uhlí je podle něj ovšem kvůli velké vzdálenosti nepravděpodobná.

Zemní plyn má sloužit k diverzifikaci v Číně a bude velkou podporou pro americké exportéry LNG – zkapalnělého zemního plynu.

Dohoda vznikla ze stodenního akčního plánu, který byl oznámen během dubnového setkání mezi prezidenty obou zemí. Jedná se o první vyjednaný balíček za prezidenta  Donalda Trumpa.

Ross se také pochválil s tím, že se jedná o „herkulovský úkol“ a že se dokázalo více než v celé historii vztahů mezi USA a Čínou v oblasti obchodu. Zdá se také, že téma uhlí ustupuje do pozadí a spíše se nyní hovoří o pracovních místech souvisejících s výstavbou terminálů pro LNG.

Čína poskytne plný a urychlený přístup platebním firmám jako je Mastercard či Visa.

Jako velké vítězství je rovněž prezentováno otevření zemědělského trhu pro americké hovězí. Jeho američtí producenti chtěli dlouho mít přístup k 1,3 mld. lidí.

Další jednání se rovněž budou týkat biotechnologií – totiž geneticky modifikovaných organismů jako kukuřice a bavlna. Jako součást dohody USA přiznaly „důležitost čínského projektu „Jeden pás a jedna stezka“ a také vyšle své zástupce na toto fórum, které se bude konat v Pekingu 14.-15. května.

O tom, že by se USA připojily k Asijské infrastrukturní a investiční bance se zatím nehovořilo, uvedl Ross.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.