Konflikt mezi Německem a Švýcarskem: Agenti a daně

Financial Times. Zní to zajímavě, konstatují Financial Times, ale na špionážní ságu to stačit nebude: špion v daňovém úřadu.

Jde o údajného švýcarského agenta, který je obviněn ze špionáže v německých finančních úřadech. Tato kauza vyvolala povyk mezi Německem a Švýcarskem a znovu oživila kritiku role, kterou hraje Švýcarsko – „pomoc“ sousedům, aby se mohli ve své vlasti vyhnout placení daní. Údajný agent, Daniel M., který dříve pracoval jako ochranka u UBS, byl zadržel ve Frankfurtu. Znovu se objevily napjaté rozhovory mezi Berlínem a Bernem ohledně švýcarského problému: bankovního utajení.

Německé úřady se pustily po stopách těch, kteří se vyhýbají zdanění, což rozčílilo Švýcary, kteří jsou hlavním manažerem převádění soukromého bohatství mezi státy.

Bern se prý, jak uvádějí FT, snažil očistit image Švýcarska jako ráje pro špinavé peníze. Jenže Němci například zaplatili za ukradené CD, pomocí kterých odhalili detaily o kontech, která ve Švýcarsku drželi němečtí občané. A právě takovéto praktiky vedly švýcarské tajné služby k uvedení „krtka“ do finanční správy v Severním Porýní – Vestfálsku, které je německou nejlidnatější spolkovou zemí. Krtek měl za úkol zjistit, jak se informace dostaly ven. Německá média také uvedla, že ve stejné finanční správě možná pracoval i další krtek.

Švýcarská vláda musela přiznat, že byla požádána tajná služba, aby pomohla s vyšetřováním ukradených dat. Vláda navíc uvedla, že nejde o nic neobvyklého, a to obzvláště tehdy, když se nedá počítat s policejní spoluprací, nebo s mezinárodní právní pomocí.

Švýcarsko má další problém, i když německý ministr zahraniční prohlásil, že se mu jen těžko věří, že by snad Švýcaři nechávali sledovat německé finanční úřady.

Do Švýcarska, resp. jeho bank se pustily již před lety Spojené státy. Zajímaly se o klienty, kterým švýcarské banky pomáhaly ve vyhýbání se daním a padly pokuty za více než 5 mld. dolarů.

Švýcarsko tento rok spustil systém automatické výměny daňových informací se zeměmi EU. A pracuje na podobných dohodách i s Ruskem a s Čínou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.