Odpočítávání do britských voleb: Říkáte, že chcete revoluci?

Uniklý manifest labouristické strany vzbudil v Británii ohlas. Podle Financial Times se jednalo o geniální tah předsedy Labouristické strany Jeremy Corbyna.

Financial Times. Britské noviny Financial Times  široce reflektují „uniklý“ text Manifestu Labouristické strany, který obsahuje řadu poměrně radikálních politických kroků, včetně návrhů na znárodnění železnic, pošty a dalších služeb.

FT uvádí, že uniklý manifest je geniálním tahem. Možná je to první taktická chytrá věc, kterou šéf labouristů Jeremy Corbyn vůbec udělal.

Možná se jedná o dvojitý bluf vedení. Na povrchu si sice stěžují, že se tím narušil proces návrhů manifestu, ale na stranu druhou mají radost, že každý o politikách labouristů hovoří a některé zaznamenávají dle průzkumů oblibu.

Je to velký rozdíl od debaty o kvalitě vedení, ve které vůči konzervativcům prohrávají denně.

Zdá se, že uniklý manifest posílil Corbynovu vnitřní pozici. Tak radikální vyhlídky mohly přijít jen z jeho týmu, kde je jasné, že kompromis je největším hříchem pro lídra strany.

Místo politiky za zavřenými dveřmi, můžeme nyní veřejnost diskutovat o tom, co vlastně Corbyn chce.

Nicméně jeho tým zřejmě uvažuje dlouhodobě, uvažují FT. Nemají zájem vyhrát tyto volby, ale chtějí si udržet kontrolu nad stranou. To, že tak radikální dokument bude obíhat ve veřejnost, znamená pro základy strany, že její lídr je ideologicky pevný.

Možná je ovšem udržení pozice Corbyna špatné pro Labouristickou stranu, britskou demokracii i zemi, ovšem lidé s pevným radikálně levicovým přesvědčením jako Jeremy Corbyn na tom nezáleží, domnívají se FT. Je jasné, že uniklý manifest ukazuje, že chtějí socialistickou revoluci.

Takže, shrnuje FT: bodují labouristé. O jejím manifestu se hovoří všude, konzervativci sedí a čekají, až to přejde. Corbyn tak zabodoval, jeho manifest dostal zelenou a britský elektorát ho vidí a vnímá. Ať už se strana pře o únik, hlavní je přeci výsledek – zájem veřejnosti.

Gordon Brown naopak podle FT neměl dobrý den. Bývalý premiér labouristů se moc se zájmem nesetkal.  

Číslo dne je podle FT: 250 mld. liber. Udává, kolik si labouristé půjčí, aby mohla investovat do infrastruktury v plánech manifestu. Ale konzervativcům se jistě podaří číslo navýšit na jeden bilion, vzhledem ke znárodnění železnice, pošty a částí energetického trhu.

A poslední na závěr, zakončují FT. Možná, že volby v roce 2017 nevypadají jako volby, které mohou vést ke změně. V nejistých časech to vypadá, že hlavním tématem je vůdcovství, což není nejsilnější stránka labouristů.

Jeremy Corbyn nabízí v ekonomice radikální změnu, kterou možná země ani nechce. Ale ohledně Brexitu, který je skutečně naším hlavním tématem, tam labouristé moc nemají co říci, protože je na tomto tématu názorově rozpolcená.  A premiérka Theresa Mayová určitě bude v následujících dnech říkat, že Corbynův radikální program by mohl vést ke ztrátě důvěry v britskou ekonomiku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.