EU schválila bezvízový styk pro Ukrajince

ARD Tagesschau. Občané Ukrajiny mohou již brzy snáze cestovat do většiny zemí EU. Bezvízový styk by měl vstoupit v červnu v platnost, i když si EU nechává otevřená zadní dvířka.

EU a Ukrajina posilují vztahy, píše ARD Tagesschau. Od června budou moci občané státu cestovat do EU bez víza. Členské státy souhlasily se zrušením cestovních omezení. Toto potvrdil Evropský parlament na začátku dubna. A proto se budou moci Ukrajinci v budoucnu zdržovat v EU 90 dní bez víza.

Nová úprava platí jak pro obchodní cesty, pro turistické pobyty a také pro návštěvy rodin. Ale není s ní spjato pracovní povolení. Rozhodnutí mělo pochválit „úspěšné a dalekosáhlé reformy“, řekl komisař EU Dimitris Avramopoulos. Například se ukrajinská vláda zavázala k boji proti korupci a také zlepšila hraniční kontroly a jejich zajištění.

Bezvízový styk platí pro všechny země s výjimkou Velké Británie a Irska, které mají zvláštní výjimku. Země, které sice nepatří k EU, ale které patří do Schengenu – Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko, se k iniciativě EU připojily.

EU má ovšem zapojenou pojistku, aby se zabránilo zneužití. Tato pojistka předpokládá, že při zvýšené kriminalitě je možné obnovit vízovou povinnosti pro určité skupiny občanů. A pokud bude problém přetrvávat, pak se může bezvízový styk pro danou zemi „vysadit.“

EU udělila bezvízový styk již více než 50 zemím, naposledy to byla v únoru Gruzie. U ledu jsou ovšem žádosti Turecka a Kosova, protože podle EU ani jedna z nich nesplňuje podmínky pro bezvízový styk.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.