Severní Korea si klade podmínky pro jednání s USA

AP. Vysoce postavená severokorejská úřednice sdělila v sobotu, že je Pchjongjang ochoten jednat s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Pokud budou splněny podmínky, informuje zpráva AP.

Čoi Sun-hee je vysoce postavená diplomatka Severní Koreje, který má na starosti vztahy s USA mluvil ve stručnosti s novináři v Pekingu na cestě do Norska.

Čoi vedla neformální delegaci, která se  v Norsku setkala s bývalými americkými vládními představiteli a akademiky. Diplomatka nesdělila, o jaké konkrétní podmínky se jedná, ale její slova dala naději na návrat k jednacímu stolu ohledně nukleárního programu Severní Koreje, který budí obavy nejenom ve Washingtonu.

Donald Trump otevřel dveře k možnému jednání, potom co řekl nedávno, že by byl „poctěn“ setkáním s severokorejským lídrem Kim Jong Unem. Neformální jednání v Norsku jsou dalším znakem možného posunu, poté co napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem stoupalo. Americká administrativa naznačila během této doby, že zvažuje všechny možnosti na stole, včetně vojenského úderu na Severní Koreu.

Jednání v Norsku bylo „track 2“ typem jednání, jak ho charakterizují odborníci. Jde o rozhovory, které se nepravidelně věnují široké škále problémů, a to i nukleárním otázkám a bezpečnosti, a v neformální atmosféře umožňují výměnu názorů a obav obou stran.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.