Itálie nezvládá další příliv migrantů

Financial Times. Počet uprchlíků vzrostl o 44 % navzdory diplomatickým snahám o zamezení přílivu, napsaly Financial Times.

Nárůst žadatelů o azyl vzrostl o 44 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2016. Podle italského ministerstva vnitra do země dorazilo 45 000 migrantů. To znamená, že je možné, že tento rok dojde k překročení minulého rekordu 181 000 migrantů. Tento nárůst je zklamáním jak pro Italy, tak pro evropské úředníky, kteří doufali, že masivní diplomatický tlak na severní Afriku pomůže snížit příliv. Hodně se slibovalo od memoranda o spolupráci podepsaném v lednu mezi Římem a Tripolisem.

Itálie sice pomáhá libyjské vládě hlídat pobřeží a jižní pouštní hranici, ale pašeráci lidí jsou stále silní.

Jedním ze zvláštních rysů této migrační vlny je nárůst občanů Bangladéše, kteří zaplatili tisíce dolarů poté, co dorazili do Libye přes Turecko letecky. Jsou nyní největší národností migrantů, kteří se vyloďují v Itálii hned po Nigerijcích. Nárůst přílivu v Itálii je patrný zejména ve srovnání s Řeckem, kam po moři dorazilo letos jen 5600 migrantů.

FT uvádějí, že Řecko bylo startovacím bodem tzv. balkánské trasy pro ty, kteří cestovali do Německa, ovšem dohoda s Tureckem údajně tyto toky velmi omezila. Migrační problém je v Itálii výbušnou politickou otázkou. Premiér Paolo Gentiloni už nemá moc nástrojů, jak se s problémem vypořádat.

Uvádí, že jsou na první linii globálního problému a nesou velkou zátěž. Snaha o dohodu se zeměmi sub-saharské Afriky ohledně zabránění odchodu jejich občanů ze země a také přijímání deportací zpět do země, je vnímána jako dlouhodobá politika, která nepřinese rychlé výsledky. Italové mimo jiné požadují silnější diplomatické jednání s Libyí, neboť Itálie je jedinou západní zemí, která tam má velvyslanectví. V minulých letech ovšem migranti v Itálii tolik nezůstávali a přecházeli do Německa, Švédska, Francie či Velké Británie. Nyní je to ovšem obtížnější.

Velký tlak na vládu i na neziskové organizace vykonává italské Hnutí pěti hvězd ale i Liga severu. Jejich kritika ještě zesílila poté, co sicilští žalobci začali vyšetřovaní o možné tajné nelegální dohodě mezi pašeráky lidí a soukromými záchrannými loděmi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.