Volby v Severním Porýní-Vestfálsku: Vítězem je CDU

Tagesschau. Ve spolkových volbách v Severním Porýní-Vestfálsku překvapivě zvítězila CDU kancléřky Angely Merkelové. Jde o to větší překvapení, že v této spolkové zemi byla tradičně velmi silná sociální demokracie. Nyní se ovšem musí spokojit s druhým místem.

CDU (křesťanští demokraté) získala 33,0 %, SPD (sociální demokracie) na druhém místě 31,2 %. Takovýto výsledek vypadá dobře, ovšem je potřeba vidět, že SPD osm procentních bodů ztratila, zatímco CDU sedm procentní bodů získala. Dynamika je tedy jednoznačně na straně CDU.

12,6 % pro liberály FDP naznačuje, že budou chtít i na úrovni celého Německa zabojovat o Bundestag a vrátit se do něj.

Uspěla ale také AfD (Alternativa pro Německo) se 7,4 % a bude ve zemském sněmu zastoupena. Uspěla ještě strana Zelených.

Na straně poražených, kromě SPD, která ztratila svou drtivou dominanci, je strana Die Linke, která si sice polepšila, ale získala jen 4,9 % a tak ji zemský sněm unikl skutečně jen těsně. Velké ztráty zaznamenala Pirátská strana, která ztratila téměř 7 % a je mimo.

V Severním Porýní-Vestfálsku tedy uspělo pět stran: CDU, SPD, FDP, AfD a Zelení.

Je načase, aby sociální demokracie představila své základní obsahové linie, k čemuž má dnes dojít. I mladí sociální demokraté požadují jasnější vymezení toho, co vlastně SPD chce a jak se od CDU liší. Hlavní Schulzova téma „sociální spravedlnost“ není dostatečně obsahově vymezeno. Ale i sami sociální demokraté kritizují, že od CDU nikdo podrobnější programové zázemí nechce, např. „nikdo neví, co vlastně CDU chce v oblasti rodinné politiky.“

Politologové se domnívají, že sociální demokracie nezvládla mobilizaci svých voličů, nemluvě o tom, že v minulých letech v Severním Porýní – Vestfálsku o mnoho voličů přišla.

Nejvíce voličů SPD, podle údajů Tagesschau, přešlo k CDU a také FDP, což jsou ovšem strany spíše na pravé straně politického spektra.

Posílení Die Linke, které ovšem na zemský sněm těsně nestačilo, přišlo zejména od SPD a také strany Zelených. Z analýzy také vyplývá, že AfD čerpala ze všech možných skupin, ovšem nejvíce se jí podařilo oslovit nevoliče a voliče jiných, než hlavních uskupení. Získala ale také od SPD a CDU.

Zajímavé je rovněž vnímané srovnání kompetenci CDU a SPD. V případě SPD to jsou hlavně sociální témata, tj. sociální spravedlnost, rodinná politika a pracovní místa. U CDU se jedná o boj proti kriminalitě, finanční politika a rozpočty a celkově hospodářská kompetence.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.