Trump bude jednat s Erdoganem

AP. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan míří dnes do Washigtonu na jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Děje se tam v době napětí mezi Tureckem a Západem. Jedním z center konfliktu je konkrétněji turecký nesouhlas s americkou podporou kurdským milicím v Sýrii.

Ankara je považuje za teroristy, Washington je v rámci syrské války podporuje. Nejde přitom o nový problém, ale o věc, která americko-turecké vztahy charakterizovala také v době Obamovy administrativy, která udržovala jemnou rovnováhu mezi tureckými zájmy a kurdskou otázkou.

Trumpova administrativa šla na věci rázněji a začala vyzbrojovat kurdské bojovníky v Sýrii jako součást dobytí města Rákka, které kontroluje skupina Islámského státu. Zatím Ankara tlačila na Washington, aby od podpory syrských Kurdů upustil.

Konkrétně se turecká strana obává, že zbraně dodané Kurdům skončí v rukou jejich etnických pobratimů v Turecku, kde budou využity proti tureckým autoritám. Podle expertů se očekává, že schůzka obou lídrů ponese spíše konfrontační charakter, protože se nedá očekávat, že by Trump v této věci změnil názor. Vedle toho jsou tu další problémy: například fakt, že USA odmítají Turecku vydat v Pensylvánii žijícího klerika Fethullaha Gulena, kterého Ankara viní z organizování červencového puče. Naopak Turecko zadržuje v současnosti amerického pastora Andrew Bunsona a další americké občany, dodává AP.

Prezident Trump ale učinil kroky ke zlepšení vztahů s Erdoganem. Po výsledcích dubnového referenda mu poblahopřál i přes to, že západní země a EU referendum ostře kritizovaly jako cestu k autokratické vládě. Řadu politiků v USA znervózňuje Trumpova ochota jednat pragmaticky s lídry, kteří nemají odpovídající skóre v otázce demokracie a lidských práv.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.