EU vycouvala z podpory textu komuniké o obchodě na fóru Nové Hedvábní stezky

The Guardian. Evropská unie vycouvala z podpory textu komuniké o obchodě k čínskému plánu Nové Hedvábné stezky, napsaly noviny The Guardian. Členské země mají totiž obavy z nedostatku průhlednosti, udržitelnosti a z nedostatku garancí v nabídkovém řízení.

Postoj EU se stal skvrnou mezinárodního fóra a snah čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o zahájení nové infrastrukturní revoluce. Členské státy odmítly podpořit multimiliardový plán, protože nezahrnuje závazky ve vztahu k průhlednosti a sociální i ekologické udržitelnosti.

Přes čínské výzvy ke spolupráci se členské země Evropské unie rozhodly, že nepodpoří vyjádření fóra o obchodě, které Peking na konci fóra připravil jako jeden z výstupních textů. Vysoce postavený diplomat EU k tomu řekl: „Dali jsme jasně najevo, že pro EU může být iniciativa pásma a stezky úspěchem jenom tehdy, když bude postavená na průhlednosti a spoluvlastnictví.“ Jak dodal: „Zdá se, že pro Číňany bylo překvapením, že EU je v tomto jednotná.“

Odmítnutý dokument se týkal panelu o obchodě, kterého se účastnily Belgie, Estonsko, Německo, Maďarsko, Itálie a Španělsko. Čína doufala, že by členské země EU text (a jeden ze tří připravených na konec fóra) podpořily.

Podle veřejného vyjádření EU její členské státy požadují větší garance pro udržitelnost projektu a také férovost ve vztahu k výběrovým řízením.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.