Francie a Německo jsou připraveni měnit evropské dohody, pokud bude třeba

Los Angeles Times. CNN. Při pondělní schůzce se kancléřka Angele Merkelová s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dohodli na základním plánu budoucí spolupráce a reforem pro Evropskou unii. Obě strany jsou připraveny realizovat úpravy evropských dohody, pokud to bude potřeba.

Kancléřka Merkelová nazvala setkání s novým prezidentem ctí a řekla, že „Každý z nás reprezentuje zájmy našich dvou zemí, ale zájmy Německa jsou přirozeně blízce spojeny se zájmy Francie.“ Doplnila také, že očekává novou dynamiku vztahů obou zemí s tím, že Evropa bude silnější, pokud bude silná Francie.

Macron mluvil o tom, že v EU jsou nutné „hluboké reformy“ a také „společná práce“. Podle slov Merkelové je nutné nejprve si ujasnit, co je třeba změnit nebo reformovat. Návštěva Macrona v Berlíně navázala na tradici, ve které směřuje první oficiální návštěva nového prezidenta do Německa.

Obě země představují tradičně motor evropské integrace, ale jejich vztah se v poslední době zhoršil také kvůli horší ekonomické situaci ve Francii.

Tématem jednání obou státníků v Berlíně byla také otázka eurobondů. Macron řekl, že nikdy na eurobondy netlačil a nedává přednost tomu, aby evropské země ručily společně za staré dluhy. V tom se sešel názorově s Německem. Macron ale také řekl, že před Evropou stojí otázka investic a tím i investičních mechanismů pro budoucnost.

Krátce před návštěvou Berlína nový prezident jmenoval konzervativce Edouarda Philippa premiérem Francie. Ten je pro voliče jen málo známý, což splňuje Macronův předvolební slib, že do politiky přivede nové tváře.  Podle informací CNN, je Philippe vystudovaný právník, starosta města Le Havre od roku 2010 a autor románů se žánrem politické fikce. Je členem mainstreamové Republikánské strany a mohl by potenciálně nalákat další republikány do Macronova hnutí En Marche. Philippe má blízko k bývalému premiérovi Alainu Juppému.

V Berlíně Macron komentoval svoji volbu premiéra s tím, že se jedná o součást jeho snah proměnit francouzskou politickou krajinu. Jak ale CNN doplnila, jde o projev snahy o to mít premiéra, který bude styčným bodem politiky prezidenta v parlamentě, kde Philippe působil jedno volební období. Zatímco Macron takovou zkušenost nemá vůbec.

Naopak neúspěšná kandidátka na úřad prezidenta Marine Le Penová jmenování kritizovala a řekla, že jde o projev staré aliance mezi starou pravicí a levicí. Cílem Le Penové z Národní fronty je stát se nyní „skutečnou opozicí“.

Návštěva Macrona v Berlíně zvýraznila prezidentovu proevropskou agendu, se kterou byl zvolen. Jako kandidát Macron volal po novém „francouzsko-německé dohodě“, která by obsahoval více strukturovanou spolupráci v investicích, evropské bezpečnosti hranic a také v obraně.

Emmanuel Macron je čtvrtým prezidentem Francie za dvanáct let kancléřství Angely Merkelové.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.