Martin Schulz přiznává barvu: Velká koalice s vedením SPD jako preferovaná varianta

Přečetli jsme: Nový stranický šéf německých sociálních demokratů Martin Schulz přiznal, že po volbách dává přednost znovu velké koalici pod vedením jeho SPD. Výsledky posledních tří zemských voleb tomu, ale nenasvědčují…

ARD Tagesschau. Nový začátek a tentokrát s obsahem. Stranický šéf sociálních demokratů Martin Schulz byl pro německou stanici ARD konkrétnější. A kancléřem opravdu chce být. Plán zahrnuje ulevit středním a nižším příjmům, lépe rozdělovat bohatství a investice. A s kým? Proti velké koalici s vedením SPD by Schulz podle svých vlastních slov nebyl.

Zatímco Angela Merkelová vítala v Berlíně nového prezidenta Francie Emmanuela Macrona, tak měl Martin Schulz jiné starosti. Už minulé pondělí tu byla jedna prohra, a teď další. A předtím ještě Sársko. Frustrace a jistá bezradnost, neboť do spolkových voleb už jsou jen 4,5 měsíce.

Jen před osmi týdny řekl Schulz, že chce být spolkovým kancléřem. Ale nyní je po třech porážkách. Teď si soudruzi dali za cíl nový start a v popředí má být obsah.

Spravedlnost, budoucnost a Evropa

Konkrétně jde o „spravedlnost, budoucnost, Evropu“ – to jsou klíčová téma SPD pro volební boj. K tomu patří lepší rozdělení bohatství, jistější pracovní místa, investice do vzdělávání, škol a infrastruktury. Ani téma vnitřní a vnější bezpečnosti nechce Schulz přenechat CDU. Ovšem zbrojní logiku SPD odmítá.

Schulz se vyjádřil i k daním a financím. Německo má miliardové přebytky, které by měly být přednostně investovány.

Schulz také znovu potvrdil, že chce být kancléřem. Otázka je s kým. Bez partnera to nepůjde, a Levici (die Linke) nedávno jaksi vyloučil. „Proti velké koalici s vedením SPD bych nic neměl.“ A také by byl rád za ministra zahraničí Sigmara Gabriela, o čemž ovšem rozhodnou voliči.

Podle Schulzových slov  začala volební kampaň nyní. A rozhodně to není 3:0 pro Merkelovou, tvrdí.

Jsem blíže lidem a jejich problémům

Já jsem blíže problémům lidí, uvedl Schulz na otázku, že se neúčastní „Ligy mistrů“, ergo jednání s novým prezidentem Francie Macronem. Schulz se prý stará o každodenní problémy. Jeho výhodou je tedy to, že je suverénní a nezávislý na současné vládě. Setkání s Macronem není součástí volebního boje, uvádí Schulz, čemuž komentář Tagesschau ironicky namítá – ale na tom podiu by jistě stál rád.

Od své „korunovace“ na šéfa SPD byl Schulz obsahově hodně vágní. Prý více spravedlnosti, to říkal u každé příležitosti, delší doba pobírání podpory v nezaměstnanosti – ale nic konkrétního stále nevíme. A také v průzkumu DeutschlandTrend dvě třetiny dotázaných uvedly, že vlastně neví, za čím Schulz stojí. Pro ARD nyní ovšem uvedl, že kritiku občanů pochopil. A bude konkrétnější.

Články v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Auror: Danny Steaven – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7530297

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.