Nizozemsko: Strany přerušily koaliční rozhovory

ARD Tagesschau. Asi dva měsíce po parlamentních volbách v Nizozemsku zkrachovaly koaliční rozhovory. Čtyři zúčastněné strany se nemohly dohodnout. Důvodem jsou nepřekonatelné rozpory u imigrační politiky.

Ztroskotaly rozhovory o vytvoření vlády v Nizozemsku, informuje německá zpravodajská platforma ARD Tagesschau. Čtyři strany, konkrétně pravicově liberální VVD premiéra Marka Rutteho, centristická D66, křesťanští demokraté a strana Groenlinks (levicoví zelení), přiznaly konec koaličních rozhovorů.

Rutte uvedl, že se jim nepodařilo rozdíly překlenout.

Nyní tedy musí premiér v úřadu hledat jiné konstelace. A než se sestaví nová vláda, mohou uběhnout měsíce. Vytvoření vlády je kvůli zastoupení mnoha stran v Parlamentu velice komplikované. Rutte potřebuje k sobě alespoň tři další strany, aby mohl vytvořit většinovou koalici.

Volby v polovině března byly pečivě sledována hlavně kvůli PVV Geerta Wilderse. Vítězství Rutteho nad Wildersem bylo interpretováno jako úspěch EU a slaveno jako vítězství nad sílícím pravicovým populismem.

Wilders na twitteru vyjádřil radost nad zkrachovalým jednáním. Jsou to podle něj dobré zprávy a doplnil, že jeho strana je připravená k přístupu do koaličních jednání. Ale Rutte i ostatní strany toto jasně vyloučily.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.