USA a Turecko se budou snažit zlepšit svoje vztahy

AP. Prezidenti USA a Turecka si při úterní schůzce ve Washingtonu přislíbili zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi, zastíněnými syrskou občanskou válkou a podporou kurdských jednotek ze strany USA.

Donald Trump po jednání řekl, že USA by chtěly znovu obnovit vojenské a ekonomické partnerství s Tureckem a přislíbil americkou podporu v boji proti islamistickým skupinám a kurdskému seskupení pod názvem PKK, které USA, EU a Turecko považují shodně za teroristickou skupinu.

Turecký lídr Recep Tayyip Erdogan hovořil po Trumpovi, kterému pogratuloval k vítězství ve volbách. Následně znovu mluvil o tureckém požadavku na vydání klerika Gulena, kterého Ankara viní z přípravy vojenského převratu v červenci 2016, což vedlo k menšímu napětí mezi oběma lídry.

Větším problémem je hledání shody ohledně kurdské otázky a americké aktivní pomoci kurdským milicím v syrském konfliktu. Turecko věří, že Kurdové v Sýrii jsou napojeni na PKK, zatímco USA je vidí jako partnery v boji proti Islámskému státu.

Podle informací reportérů na místě se Trump přímo otázky ozbrojovaní kurdských milicí v Sýrii nedotknul, ale zdůraznil společný cíl ukončit konflikt v Sýrii.

Spojené státy se spoléhají na regionální spojence ve vztahu ke zpravodajským zprávám a vojenské asistence v Sýrii. Turecko patří k jedním z nich.  Minulý měsíc nechal Trump bombardovat syrské území, ale nepředstavil potom žádnou konkrétní strategii, jak ukončit už 6 let trvající konflikt.

Po ukončení jednání Bílý dům sdělil, že tématem byla otázka v Turecku uvězněného pastora Andrew Brunsona. Od turecké strany požaduje jeho vydání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.