Rusko a Saúdská Arábie podpořily pokračování snížení těžby ropy

Financial Times. Ceny vzrostly kvůli závazku „udělat cokoliv“ ke snížení světových zásob, napsaly o tom britské noviny Financial Times

Ceny vzrostly poté, co Rusko a Saúdská Arábie daly najevo, že jsou připraveny prodloužit snížení těžby až do března 2018. Jedná se o snahu snížit světové zásoby. Těžba z USA i z jiných zemí mimo dohodu překonala očekávání a do určité míry tak „anulovala“ dohodu zemí OPEC s Ruskem.

Očekávalo se, že prodloužení bude oznámeno do konce prosince, ale březnové datum analytiky překvapilo. Stejně tak i prohlášení „udělat cokoliv“, což je (whatever it takes) parafráze na Mario Draghiho, guvernéra ECB, při zachraňování eura.

Ropní ministři Ruska a Saúdské Arábie se sešli v Pekingu a v návaznosti na to, ceny ropy vzrostly o 3 %. Oba dva se zavázali snížit volatilitu a stabilizovat ropný trh. Další kolo snížení těžby by mělo vycházet ze stejných základů jako první. Celkově šlo o snížení o 1,8 mb/d.

Členové OPEC se sejdou na konci tohoto měsíce ve Vídni, kde se bude politika snížení těžby diskutovat. 25. května by se k dohodě měl připojit vějíř zemí, nejen z kartelu OPEC. Ministři uvedl, že současné snížení přispělo ke snížení zásob na tankerech a také zásob ve vyspělých zemích. Oba přiznali, že ale k cílové hodnotě ještě nedospěli a že je potřeba snížení těžby prodloužit.

Nárůst těžby břidlic z USA byl revidován o téměř 58 % a zdá se, že bude potřeba jen 31,9 mb/d od ropného kartelu.

Řada energetických agentur se ovšem domnívá, že trh se bude vyrovnávat ve druhém polovině tohoto roku. Rizikem zůstávají ovšem Libye a Nigérie, které jsou z dohody vyjmuty, a u nichž je možné očekávat nárůst těžby.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.