Ve Venezuele pokračují protesty, přidalo se rabování a další násilí

AP. Ve Venezuele pokračují už druhým měsícem protivládní protesty a rostou čísla mrtvých. Podle posledních zpráv politické násilí a rabování přineslo ve středu další tři mrtvé. Celostátně to znamená, že zemřelo už aspoň 43 lidí za poslední dva měsíce, píše AP.

Číslo obětí tak brzy překoná poslední výbuch protestů proti socialistické vládě z roku 2014, kdy zemřelo během tří měsíců celkem 43 lidí.

Vysocí vojenští velitelé nyní oznámili, že posílají do státu Táchira v sousedství Kolumbie na 2000 členů národní gardy a 600 vojáků. V Táchiře na západě země došlo k nárůstu násilí a rabování místních obchodů, mnoho obchodů zavřelo, nefunguje také veřejná doprava a bankomaty. V hlavním městě provincie San Cristobal hlídkují vojáci a členové národní gardy.

Vojenská operace v Táchiře doprovází pokračující demonstrace proti politice a vládě prezidenta Nicolase Madura. Při nich dochází opakovaně k násilným střetům mezi demonstranty a policií či podporovateli vlády. Maduro čelí mezinárodnímu tlaku, aby vyhlásil nové volby. Místní opozice má většinu v parlamentu a prezident svým posledním pokusem o změnu ústavy vyvolal další kolo politického zápasu. Situaci zhoršuje hluboká hospodářská krize v zemi.

Madurova vláda z násilí a obětí na životech viní opozici. Naopak opozice viní z celé situace vládu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.