Pohádka Schulz se pro německou sociální demokracii mění v noční můru

Přečetli jsme: Komentář německého ekonomického komentátora Wolfganga Münchaua o předvolební situaci německé sociální demokracie, která vsadila na Martina Schulze.

SPD ztratila troje regionální volby, a to včetně své silné bašty konstatuje W. Münchau v úvodu svého článku pro Financial Times.

Není to tak dávno, co všichni v Německu mluvili o „efektu Schulz“, kdy se z Evropského parlamentu vrátil na německou scénu Martin Schulz, aby se stal vyzyvatelem kancléřky Merkelové.

Byl známý, ale tím, že byl „mimo“ a neměl spojitost s ničím špatným z politik koalice. Pohádka se ovšem, pokračuje Münchau, stala noční můrou, když SPD prohrála v největší spolkové zemi,  v Severním Porýní-Vestfálsku. Během pár měsíců se „efekt Schulz“ zastavil a nabral zpětný chod. A SPD je znovu na prvním políčku.

Propad v baště sociální demokracie

Je to trojitý úder. Jedná se o nejhorší výsledek SPD, kdy dosažený v této spolkové zemi. Severní Porýní-Vestfálsko je totiž spolková země Martina Schulze a je tradiční bašta sociální demokracie.

Schulz totiž nepochopil, že jeho prvotní nástup byl ve smyslu – ať tedy ukáže, jaká je jeho agenda. Ale on obsah nedodal. Nevyjasnil pozici, zda by akceptoval koalici s německou Die Linke.

Münchau popisuje jeho lavírování – například nejprve v distanci vůči minulé politice SPD (viz reformy Hartz IV za G. Schrödera, pozn. redakce) a následné přijmutí pro-podnikatelské agendy. Münchau podotýká, že mezi oběma stranami, CDU a SPD nevidí rozdíl. Snad jen v zacházení s přebytkem rozpočtu. CDU ho chce využít na bezvýznamné snížení daní, SPD na podobně bezvýznamný investiční program.

Do spolkových voleb zbývají ještě čtyři měsíce, což  je i pro německou politiku hodně času. Ale byl by to zázrak, pokud by SPD ještě mohla obrátit vývoj. Pan Schulz by si někde muset obstarat program. SPD na programu roky nepracovala, tvrdí dále Münchau. Její krátkodobé vzedmutí preferencí byl jen takový krátkodobý úvěr, který právě vypršel.

Posun na německé politické scéně je tak extrémní, že – jak to tak prozatím vypadá – nakonec CDU bude moci zformovat koalici s FDP a Zelenými a SPD zůstane v opozici. A pak tedy lze očekávat pořádný posun doprava: fiskální disciplína, tvrdé prosazování reforem eurozóny, ale i méně trpělivosti s Macronem, domnívá se Münchau. Reforma eurozóny (jejíž je Münchau zastánce, pozn.red.) se právě odsunula do vzdálené budoucnosti.

Názory publikované  v sekci Přečetli jsme nemusejí být shodné s názorem redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.