Reformista Rúhaní získal silný mandát 57 % hlasů. V ulicích Teheránu se slavilo

Reuters. Dosavadní reformistický prezident Iránu Hasan Rúhání byl znovu zvolen do funkce hlavy státu. Získal 57 % hlasů, zatímco  jeho konkurent, konzervativec Ebráhím Raísí získal podporu voličů 38 % hlasů.  Účast  ve volnách se pohybovala kolem 70 %.

Při svém televizním vystoupení po volbách Rúhání otevřeně vzdoroval konzervativním soudcům tím, že se pozitivně vyjádřil o vůdci reformistického tábora a bývalém prezidentu země Mohamadu Chatámím. Soud přitom zakázal televizní zmínky o Chatámím, píše Reuters.

Rúhání také řekl, že výběr Íránců je jasný a že si přejí více světu otevřenou zemi.

Výsledky voleb daly reformnímu táboru největší podporu za posledních 12 let. Rúháního protikandidát Raísí byl chráněncem současného duchovního lídra země ajatolláha Alí Chameniího. Raísí byl považován za možného následníka 77letého Chameneího. Volby tuto pozici Raśího zpochybnily a oslabily také konzervativní tábor.

V oslabení pozici se také ocitly Revoluční gardy, vlivné bezpečnostní složky, které kontrolují většinu průmyslu v Íránu a podpořily ve volbách Raísího.

Znovuzvolení Hasana Rúháního, který byl také za uzavřenou nukleární dohodou výměnou za zrušení sankcí v roce 2015, vyvolalo na ulicích Teheránu podle zpráv Reutersu živé oslavy jeho zastánců. Především mladí lidí slavili a tančili. Mnozí z nich měli na oblečení fialovou stužku, barvu Rúháního kampaně. Jiní si vzali zelenou stužku, která byla symbolem potlačených protestů v roce 2009. Jejich lídři jsou od roku 2011 uvězněni a prezident Rúhání přislíbil po volbách jejich propuštění.

Více o volbách v klíčové zemi blízkovýchodního regionu jsme psali na !Argumentu zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.