Členové dohody TPP se pokouší pokračovat i bez USA

Reuters. Zbývající členové TPP připravují prohlášení, aby potvrdili svůj závazek  této dohodě, a to navzdory odchodu USA. Někteří, např. Malajsie, ještě doufají, že se USA k dohodě vrátí vzhledem k Trumpově ochotě „měnit pozice na jiných tématech.“

Hovory se vedou především v rámci Asijsko-Pacifického ekonomického fóra (APEC). Zatímco americký zástupce Robert Lighthizer uskuteční řadu bilaterálních jednání, Čína se bude snažit prosadit svou podobu Asijské obchodní dohody, protože se sama prezentuje jako šampion globálního volného obchodu. Japonsko vede země, které chtějí zůstat u rozsáhlé dohody TPP.

Zdá se, že TPP – 11 plánuje závazek k TPP. Prý budou dva hlavní body, jednak aby TPP-11 vstoupila v platnost, jednak aby se signatářská země mohla vrátit. Dohoda by měla vstoupit v platnost příští rok.

Hlavním úkolem je, aby Vietnam a Malajsie zůstaly u dohody, protože tyto dvě země by měly bývaly prospěch z dohody včetně USA. Bilaterální rozhovory jsou ovšem vedeny USA – zde je zájem o Čínu, Japonsko a Jižní Koreu, s tou chce Trump dohodu znovu vyjednat.

Čína bude jasně tlačit na její formu: Regional comprehensive economic partnership.

Dohoda o volném obchodu nezahrnuje tolik sektorů jako TPP a zároveň po svých členech nevyžaduje přísné podmínky u témat jako ochrana duševního vlastnictví, práva pracujících či ekologie.

Vzhledem k nejistotě o dalším osudu TPP, neboť mezi členy jsou spory, Malajsie se nyní kloní k dohodě podporované Čínou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.