FT: Trump se snažil napravit vztahy se zeměmi Perského zálivu projevem o „dobru a zlu“

První zahraniční cesta Donalda Trumpa vedla do Saúdské Arábie, kde prezident hovořil k představitelům muslimského světa. Jinak než ve vyostřené volební kampani a jinak než jeho předchůdce B. Obama.

Financial Times. Trumpův projev se lišil od Obamy, ale i od jeho předvolební rétoriky. Žádná zmínka o lidských právech a totální obrat od kampaně, uvádějí noviny Financial Times.

Ve svém projevu v Rijádu Donald Trump zaútočil ostře na Irán a to jen den poté, co si Irán znovu zvolil tzv. umírněného prezidenta.

Trump hovořil před lídry muslimského světa v Rijádu a obvinil Irán, že podporuje sektářský konflikt a teror. Zároveň vyzval představitele zemí Perského zálivu, aby vyhnali teroristy a extremisty.

Dobro proti zlu a slovní výpady vůči Íránu

Jeho postoj tak ostře kontrastoval s bývalým prezidentem Barackem Obamou, který naopak s Iránem uzavřel dohodu a měl velmi vypjaté vztahy se zeměmi Perského zálivu. V projevu nazval Trump boj proti terorismus jako boj „dobra proti zlu.“

Americký prezident vyzval zástupce přítomných zemí, aby teroristi vypudili „ze svých posvátných míst… z komunit, svaté země, země jako takové.“ Je to podle Trumpa Irán, kdo rozšiřuje destrukci a chaos a kdo je odpovědný za nestabilitu. Velmi opatrný a pečlivě připravený projev byl obratem o 180 stupňů vůči volební kampani, v níž Trump například uvedl, že „islám nás nenávidí.“ Nyní ovšem, čelíc velké domácí politické krizi, se Trump snažil působit státnicky. Projev četl slavnostně a ani nepoužil žádné provokativní poznámky k publiku jako obvykle.

O Iránu Trump také uvedl: „Je to vláda, která otevřeně hovoří o masovém vraždění, slibuje zničit Izrael, smrt Americe a zničení mnoha představitelů a zemí v této místnosti.“ Je přitom paradox, že se tak stalo právě po zvolení umírněného Hasana Rúháního.

Americký prezident se snažil tlačit na arabské země, aby udělaly více pro svou regionální obranu a zavázal se k „vytvoření nového partnerství k míru.“ Trump se ani nezmiňoval o „islámském terorismu“, ale o „islamistickém terorismu“, což implikuje zpolitizovanou formu náboženství. Projev se nesl v umírněném tónu, což někteří přičítají spíše vlivu mainstreamových republikánů.

Nejsme tu, abychom říkali jiným lidem, jak mají žít

Trump také uvedl: „Nejsme tu, abychom poučovali, nejsme tu, abychom říkali jiným lidem, jak mají žít, co dělat, kým být a koho uctívat.“ Takovýto výrok kontrastovat s Obamovým důrazem na lidská práva, uvádějí FT. Prezident Trump také uvedl, že Blízký východ „čeká na začátek nové renesance.“

Celkově vzato ovšem jeho projev rámoval boj proti terorismu jako hlavní bitva celé éry.

„Budeme lhostejní k přítomnosti zla? Budeme chránit naše občany před jeho násilnou ideologií? Necháme, aby se jeho jed šířil naší společností?“, ptal se ve svém projevů dále americký prezident.

Podle něj, „…když budeme jednat – když opustíme tuto krásnou místnost jednotní a odhodlaní udělat vše, co je potřeba ke zničení teroru, který ohrožuje svět – pak pro skvělou budoucnost našich občanů neexistují žádná omezení.“

Ladění vztahů se Zálivem

Trump se také setkal s bahrajnským králem Hamadem. Přiznal, že ve vztazích s Bahrajnem „bylo poněkud napětí“, ale že s jeho administrativou tomu tak nebude. Před setkáním s katarským emírem Trump zmínil, že budou diskutovat o nákupu velkého množství „krásných vojenských zařízení, protože to nikdo nevyrábí tak, jako my v USA.“

FT ovšem také upozorňuje, že dodávky zbraní se také mohou používat na válku Saúdů a jejich spojenců proti rebelům v Jemenu, kde podle OSN miliony lidí čelí hladomoru.

Na znamení srdečných vztahů mezi lídry regiony a novou Trumpovou administrativou egyptský prezident Sísí uvedl, že Trump je „jedinečná osobnost, schopná konat nemožné.“  Komentář vzbudil u Trumpa smích, včetně poznámky, že souhlasí.

Donald Trump sice původně sliboval silovější postoj vůči Blízkému východu, ale byl to on, kdo se skláněl před králem Salmánem, když přebíral nejvyšší civilní saúdské vyznamenání, uzavírají nakonec FT.

Články v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – The White House from Washington, DC – President Trump’s Trip Abroad, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59127206 (Prezident D. Trump po příletu do Saúdské Arábie)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.