Occupy Brasilia chce dostat Temera z úřadu

TeleSur. Brazilský prezident Michel Temer  se brání proti rostoucímu tlaku na odstoupení a je izolován, uvádí Telesur. Také od něj odcházejí jeho souputníci.

I před současnou katastrofu s odposlechy rostl počet sociálních hnutí, v nichž byly zapojeny odbory, Lidová brazilská fronta a Lidé beze strachu. Nyní je ovšem na řadě masová mobilizace, které vyústí 24. května v občanskou okupaci Brazílie – Occupy Brasilia.

K dalším patří Unie pracovníků, Hnutí bezzemků, Hnutí pracovníků bez přístřeší a mnoho dalších. Jejich požadavky zahrnují ukončení reforem práce a krácení penzí, stejně tak i ukončení prodeje národních firem a půdy a dalších neoliberální opatření, která podle nich z Brazílie udělají banánovou republiku.

Occupy Brasilia doufají, že masové demonstrace budou tím klíčovým prvkem, který zařídí odchod Temera. Prezidenta, který pro velkou část Brazilců symbolizuje „vyhození“ demokraticky zvolené prezidentky Dilmy Rousseffové.

Occupy Brasil byla prý připravená ještě před nahrávkou, která implikuje, že Temer byl zapleten do úplatků. Požadavky jsou tedy jasné – kromě ukončení reforem, je to Temerův odchod a nové demokratické volby.

Joesley Batista, majitel brazilské firmy na maso JBS přiznal, že Temer od jeho firmy dostával úplatky od roku 2010. V jednom roce to byl asi jeden milion dolarů od firmy JBS a během procesu impeachmentu Rousseffové asi 85 000 dolarů za výdaje na politický marketing.

Úplatky dostával i Eduard Cunha, bývalý zástupce brazilského parlamentu. Tyto platby měly za cíl Cunhu umlčet, aby nevyjevil nic z toho, co by mohlo ohrozit legitimitu Temerova prezidentství.

Institut Parana ukázal, že 87 % Brazilců si přeje okamžitý odchod Temera. 88 % podporuje jeho impeachment, rezignaci, nebo odstranění Nejvyšším soudem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.