Španělsko chce nová pravidla pro komplexní změnu eurozóny

El País. Madrid podpořil Macrona a požaduje „skutečnou ekonomickou vládu“ pro všechny členské státy, informoval deník El País.

 Španělsko navrhuje úplnou změnu v eurozóně. Vláda předala Bruselu návrhy, které se týkají rozpočtu proti krizi, společného pojistného systému v nezaměstnanosti, společných dluhopisů a dokončení bankovní unie, což by zahrnovalo spojení rizik. Vzhledem k seznamu reforem ekonomického systému EU od nového francouzského prezidenta, Španělsko nyní požaduje „skutečnou ekonomickou vládu“, uvádí dále list El País.

Sedmistránkový dokument uvádí, že euro je „nedokončený projekt“ a že plná fiskální unie není stále dosažena. Je proto důležité podle Madridu stanovit „konvergenční kritéria“ i ohledně fiskálních témat a obchodu.

Nedávná recese v Evropě odhalila „kritické chyby v konstrukci eura“ a přišlo se s řešeními pro „krátkodobé potřeby“ místo toho, aby byly reakce s dobře strukturovaným plánem. Španělsko je zemí, která trpěla velmi mnoho kvůli ekonomické krizi.

Španělsko také požaduje více „demokratické kontroly“ nad institucemi jako je Euroskupina.

Madrid a Paříž jsou zde ve shodě. Ale Německo i další země jsou zatím potichu. Berlín má privilegovanou pozici, kvůli plné zaměstnanosti, růstu, vyrovnaným účtům a negativním výnosům z dluhopisů a také masivnímu obchodnímu přebytku, který porušuje evropská pravidla – a bude mít tendenci změnám vzdorovat. Koneckonců Merkelová uvedla, že „nevidí žádnou potřebu měnit pravidla.“

Jenže Španělsko reformy chce a sice významné. V jeho budoucím scénáři by členské státy měly společný protikrizový rozpočet, pojištění v nezaměstnanosti, ministerstvo financí, společné dluhopisy a dokončenou bankovní unii. A Madrid také chce společnou fiskální politiku, a dokonce i redefinici Paktu stability, což je mechanismus, kterým se ovládají veřejné finance.

„Nedostatky ve architektuře eura vysvětlují rozdílný dopad poslední krize,“ stěžuje si Španělsko. Euro nepotřebuje jen okamžitá řešení, potřebuje architekty.

A také zde zaznívá varování, že „evropský projekt může vydržet jen tehdy, když občané uvidí, že poskytuje udržitelnou a inkluzivní prosperitu. A to se nyní neděje, současná eurozóna má obrovskou mezeru mezi severem a jihem Evropy.

Evropská komise by také tento měsíc měla svou vlastní zprávu ohledně budoucnosti eura. Ale Macronovo vítězství bylo budíčkem: Francie chce redefinovat osou Paříž – Berlín a pustit se do ekonomických a bezpečnostních otázek. Ovšem, dokud v Německu neproběhnou volby, tak se asi nic moc nestane.

K otázkám demokratické kontroly Španělsko uvádí, že není možné, aby zde bylo uskupení ministrů financí eurozóny, které není nikomu zodpovědné. „Není možné přesunout odpovědnost za rozhodnutí, která jsou pro občany zásadní bez demokratické legitimity.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.