OPEC a Rusko: Cokoliv, co bude potřeba

Financial Times. Saúdská Arábie a Rusko oznámily prodloužení snížení těžby, ale otázky ohledně efektivnosti přetrvávají, informují Financial Times.

 Tento týden se ve Vídni setkají zástupci OPEC. Již minulý týden se Saúdové shodli s Rusy: oba dva největší producenti udělají „cokoliv, co bude potřeba“, aby snížili zásoby a podpořili tak ceny ropy.

Jejich oznámený závazek už měl dopad. Poté, co ceny ropy Brent spadly na 47 dolarů a téměř vymazaly zisky z listopadové dohody o snížení těžby, se díky společnému oznámení navýšily na 54 dolarů za barel.

Ale analytici jsou rozpolceni. Není jasné, jak moc agresivně by si měl OPEC spolu s Ruskem počínat. Úspěchy těžby z břidlic OPEC frustrují a je otázkou, co by se dělo po navýšení cen.

Zatím to na „cokoliv, co bude třeba“ nevypadá. Ano, došlo ke snížení těžby, ale není to tak dramatické, jako v minulosti. Pokles těžby by měl být prodloužen do března příštího roku, původní snížení bylo 1,8 mb/d.

Trh je na takové snížení moc velký, domnívají se analytici. Postup OPEC a Ruska není dostatečný, aby významněji snížil zásoby. Snížení o další 1 mb/d by mělo větší dopad. Další ovšem volají po trpělivosti s tím, že pokles zásob se ještě projeví.

Vypadá to, že Saúdové nechají produkci stejnou, a spolu s tím, jak v létě vyvrcholí jejich vlastní domácí poptávka, se sníží export. Zdá se ale, že i tak se v OPEC hovoří o větším snížení těžby až o 2,5 mb/d. Jednou z možností je zahrnout i země, které doposud měly ze snížení těžby výjimku, tedy Nigérii a Libyi. Některé země se možná proti prodloužení snížení těžby postaví. Například Irák už tento postoj avizoval. Jednání tedy bude jednoznačně napjaté. Delegát OPEC ovšem uvedl, že by nikdo neměl zpochybňovat záměr Ruska a Saúdské Arábie vypořádat se s nadbytkem ropy. Když bude potřeba, udělá se víc…

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.