Trump vyzval Kongres, aby protlačil škrty ve výši 3,6 bilionu dolarů

Financial Times. Na řadě jsou hlavně programy proti chudobě, odcloněny jsou vojenské výdaje, informovaly o přípravě nového státního rozpočtu USA Financial Times.

 V souvislosti se slibem vyrovnat do deseti let federální rozpočet vyzývá Trump k přijetí jeho návrhů škrtů, které se intenzivně dotknou především programů proti chudobě. Na jedné straně se budou krátit výdaje pro podporu chudých rodin, na straně druhé je ovšem zachována Medicare a zbrojní výdaje.

Rozpočet je prezentován pod heslem „taxpayer first budget“, tedy rozpočet, který údajně bere dominantně v úvahu toho, kdo platí daně.

Bude ovšem potřeba demokratů, aby návrh prošel i Senátem. I řada republikánů reagovala na návrhy snížení zdrojů pro diplomacii a zahraniční pomoc s velkým skepticismem. Ekonomové také zpochybnili to, že by měl rozpočet přispět k tak masivnímu ekonomickému oživení ke třem procentům HDP, s nimiž Trump počítá.

Přiznává se rovněž, že při růstu kolem 1,9 % se rozpočet vyrovnat prostě nemůže.

Asi 70 % rozpočtu tvoří úroky, sociální zajištění a Medicare. Spolu se zbrojením se tak musely najít hluboké škrty někde jinde. Celkově výdaje k HDP by se měly z cca 21 % HDP snížit na zhruba 18,4 % HDP. Rozpočet také předpokládá, že daňové návrhy Trumpa budou tzv. rozpočtově neutrální.

Kromě škrtů v podpoře nejchudším, jde např. o zpřísnění kritérií pro obdržení „food stamps“, neboli potravinových poukázek, pomoci pro ty, kteří jsou skutečně v nouzi. Další úspory se mají týkat programu Medicaid – zdravotního programu pro chudé rodiny.

Ale škrty se týkají například rovněž snížení ropných zásob země.

Největší škrty postihnou agenturu pro environmentální ochranu. Trumpovy požadavky na financování zdi s Mexikem byly zatím dány stranou, aby vůbec prošlo financování do září tohoto roku. Někteří demokraté uvádějí, že je třeba prezidentův rozpočet „ignorovat“, neboť zničí střední třídu a společně s republikány pracovat na rozumné, kompromisní legislativě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.