Evropská centrální banka: jak dál komunikovat?

Financial Times. V ECB se objevují rozpory, jak dále informovat trhy o plánech utlumit program kvantitativního uvolňování. Jedná se o velmi citlivé téma. Tento program učinil z ECB největšího aktéra na trhu dluhopisů v eurozóně. Někteří se domnívají, že říci příliš mnoho, příliš brzy povede k dramatickému výprodeji, což by zvýšilo výnosy z dluhopisů – jak ukázala zkušenost FEDu.

Ale někteří se zase domnívají, že neříci nic vzhledem k zlepšující se ekonomice eurozóny povede k tomu, že banka bude v závěsu událostí. A zdá se, že rozdíly se týkají dvou velmi vlivných osobností v ECB: hlavního ekonoma Petera Praeta a tržního experta Benoita Coeuré. Praet doporučuje „držet jazyk za zuby“ s tím, že trhy jsou obzvláště citlivé na jakékoliv změny v budoucím směřování monetární politiky. Další setkání je naplánováno na 8. června v Tallinnu. Tématem bude diskuse, do jaké míry je oživení eurozóny pevné.

Draghi, guvernér ECB, chce o tématu mlčet, aby banka měla co nejvíce flexibility, aby stanovila „směr odchodu“ z programu, který stále trvá a zahrnuje nákupy 60 mld. eur měsíčně. Coeuré ovšem tvrdí, že je potřeba změnit komunikaci ECB, nebo ztratí důvěryhodnost.

Podle něj je zde riziko „gradualismu“, které povede k většímu tržnímu přizpůsobení, když je rozhodnutí konečně učiněno. Jeho poznámky sice byly přijaty, ale zároveň je patrné, že jsou zde rozdílné názory ohledně síly ekonomického oživení eurozóny. Jsou zde rozdíly, zda domácí rizika už zcela zmizela, zatímco pesimisté uvádějí nízký růst mezd a nedostatek investic, což jsou podle nich rizika růstu. Optimisté ovšem říkají, že je zde odolnost vůči politickým rizikům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.