Moody´s snížilo Číně rating. Kvůli rostoucím dluhům

Reuters. Agentura Moody´s snížila úvěrový rating Číny poprvé za třicet let. Důvodem jsou očekávání poklesu finanční síly země vzhledem ke zpomalení růstu a naopak nárůstu dluhu.

Jedná se o snížení z Aa3 na A1.

Čínské ministerstvo financí ovšem uvedlo, že Moody´s nadhodnocuje rizika pro ekonomiku a je založen na „nevhodné metodologii.“

Ministerstvo uvádí, že názory Moody´s podhodnocuje schopnost čínské vlády prohloubit strukturální reformy a dostatečně rozšířit agregátní poptávku.

Čínští představitelé identifikovali zadržení finančních rizik a bubliny aktiv jako hlavní priority roku. Zároveň se ovšem pohybují opatrně, aby neohrozili ekonomický růst.

Snížení rating asi o něco zvýší náklady na půjčky pro čínskou vládu a státem vlastněné firmy, ale stále je vysoko v sekci investičních ratingů.

Rivalitní ratingová agentura Standard and Poor´s je o jeden stupeň nad Moody´s, takže se objevily spekulace, zda také brzy rating nesníží.

Na ratingu A1 pro Moody´s je také Japonsko.

Někteří analytici uvádějí, že důvodům pro snížení rating rozumí, ale upozorňují, že Čína je systém sui generis, má uzavřený kapitálový účet a silnou vládní kontrolu nad všemi důležitými sektory – takže si může dovolit tolerovat vyšší úroveň dluhu.

Moody´s se domnívá, že čínský potenciální růst zpomalí v budoucích letech na 5 %, ale zpomalení bude postupné, a to kvůli očekávanému fiskálnímu stimulu.

Stimul vedený vládou byl v posledních letech hlavním motorem čínského růstu, ale taky je doprovázen nárůstem úvěrů a vytvořil nové dluhy – celkově ve výši téměř 300 % HDP.

Někteří analytici, jako Julian Evans-Pritchard, ekonom působící v Singapuru, se domnívají, že dluh už dosáhl bodu, když je tak velký, že bude muset zakročit vláda, což v budoucnu znamená podstatný nárůst vládního dluhu.

Moody´s očekává, že přímý vládní dluh bude růst ke 40 % do roku 2018 a do konce dekády na 4 5%. Rostoucí počet ekonomů také očekává, že nevyhnutelným bude i masivní záchrana bank (bail out), a to kvůli rostoucímu počtu špatných úvěrů.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.