NATO rozdmychává novou vlnu militarismu, říká Oskar Krejčí

Na několik otázek ohledně hodnocení proběhlého summitu NATO odpověděl !Argumentu politolog Oskar Krejčí.

!Argument: Jaký byste zhodnotil právě proběhlý summit NATO? Projevil se na něm nějak výrazněji nový americký prezident?

Oskar Krejčí: Summit nepřinesl žádná velká překvapení. Jsou zde dvě hlavní témata. První je slib boje proti tzv. Islámskému státu. Ten má ovšem podobu chytré horákyně. Dohoda má spíše nevojenský charakter a týká se zpravodajských služeb. Je to prazvláštní přístup. Pokud jde o jednoduché operace, jako je bombardování Jugoslávie, či Libye, tak není problém získat podporu v rámci NATO. Ale když se jedná o komplikovanější operaci, pak se země zdráhají, chybí jednotný postoj. Přitom ISIS je ohrožením pro evropské státy NATO, kdežto ani Jugoslávie, ani Libye ohrožením nebyly.

Druhým tématem je onen závazek výdajů na zbrojení ve výši 2 %. Média a Spojené státy tuto agendu dotlačily až do závěrečného komuniké z roku 2014 ze summitu ve Walesu. Tam se ale hovoří o „usilování“, nikoliv přímo o závazku. Je to absurdní požadavek, podobně jako to, co říká Trump – že Evropa dluží. Co má Evropa dlužit? Vždyť USA jsou v Evropě kvůli samy sobě a svým zájmům. Nikdy nešlo o žádnou charitu.

!A.: Nabízí se samozřejmě otázky, proč by vůbec evropské státy měly chtít držet krok s přemilitarizovanými USA…

O.K.: Samozřejmě. USA vydávají na zbrojení absurdně mnoho, což souvisí s jejich rolí světového četníka, do které se nastylizovali. Vždyť se jen během tohoto týdne jsme slyšeli o amerických vojácích v Estonsku, Sýrii, Afghánistánu, amerických provokacích v Jihočínském moři, o válečných lodích USA u korejského poloostrova. A to je jen jeden týden! Proč by se na něčem takovém měly podílet evropské státy?

 !A.: Proč tedy Trump tak tlačí na onen „závazek“, který vlastně závazkem není?

O.K.: Odpověď je jasná, potřebuje nákupčí pro americké zbraně. Vojensko-průmyslový komplex je třeba živit, to je jediný funkční průmysl USA. Vezměme si takový Omán, ten podle SIPRI vydal loni na zbrojení 16,7 % HDP. Ty zbraně, které nakoupí následně redistribuuje povstaleckým skupinám, což je přesně to, co se USA líbí. Trump by chtěl nějaký takový Omán v Evropě.

Podívejme se na Řeky, ty mají nejvyšší výdaje na zbrojení k HDP mezi evropskými státy NATO, a proti komu zbrojí? Proti Rusku nebo Severní Koreji? Ne, zbrojí proti Turecku, což je alianční spojenec!

!A.: Jak by vypadaly vojenské výdaje, kdyby se evropské státy „přizpůsobily“ a začaly své výdaje k 2% hranici zvedat?

Podíváme-li se na 27 členů, neboť Island armádu nemá, tak pokud by americké vojenské výdaje zůstaly, jak jsou, tj. na 3,2 % HDP a ty evropské se zvýšily na 2 %, pak podle loňských čísel bude NATO tvořit 57 % světových výdajů na zbrojení. Podle SIPRI by se tím evropské výdaje navýšily o 66 mld. dolarů, což je částka jen o tři miliardy menší, než celý loňský ruský vojenský rozpočet.

Honba za dvěma procenty HDP na zbrojení je choroba, proti které v tuto chvíli není obrana. Pomáhá ji šířit mediální podpora a také nekvalifikovanost plus zbabělost většiny politiků, kteří se tomu bojí postavit.

!A.: Když jsme u médií, v České televizi se včera hovořilo o hodnotách NATO. NATO má nějaké hodnoty? Naráželo se na Turecko, zda jeho vývoj není v rozporu s „hodnotami“ NATO.

O.K. : (smích). Geopolitická rozpínavost jako evropské hodnoty!

A pokud jde o Turecko, tak si připomeňme, zda bylo z NATO vyloučeno Řecko, když tam proběhl fašistický puč? A podívejme se do učebnic dějepisu, kdy se objevily americké základny ve Španělsku a jaký režim byl v Portugalsku, když bylo přijato do NATO…

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.