Trumpův návrh prodat polovinu Strategických ropných rezerv možná není tak špatný nápad

Přečetli jsme: Trumpova vláda se chystá na částečný výprodej ropných rezerv země. Je to dobrý nápad a jaké budou jeho dopady na ropný trh, kde se vede bitva mezi producenty „tradiční“ ropy a novými technologie její výroby, hlavně břidlicí?

Návrh Trumpova státního rozpočtu na rok 2018 zahrnuje prodej 270 milionů barelů během deseti let.

V době, kdy se hlavní světoví ropní producenti snaží vypořádat s nadbytkem ropy na trhu, navrhuje Trumpova administrativa prodej téměř poloviny svých Strategických ropných rezerv (SRR). Je to obsaženo v návrhu rozpočtu na rok 2018.

Pro ropný trh asi špatná zpráva, ale ne všichni tento návrh zavrhují.

Pokud by byl návrh amerického rozpočtu přijat, prodej ropných rezerv by začal v říjnu roku 2018. Mohlo by to ohrozit „narovnání trhu“, o kterém hovoří OPEC.

V SRR je v současné době 687,7 milionů barelů surové ropy, prodeje by zahrnovaly 270 milionů barelů. Ministerstvo energetiky například v prosinci minulého roku dostalo povolení prodat ropu až za 374,4 milionů dolarů, aby zajistilo příjmy pro operativní vylepšení.

Za deset let, na které je prodej naplánován, by tímto krokem měl být deficit snížen o asi 16,6 mld. dolarů.

Na první pohled se jedná o obrovské množství ropy, ale ve skutečnosti to během desetiletého období není tolik. Jednalo by se zhruba o 74 000 barelů za den. Například produkce z amerických ropných polí byla asi 9,3 milionů barelů za den podle americké EIA. A předpovědi ropné poptávky za tento rok jsou 97,9 milion barelů za den.

James Williams, energetický odborník a provozovatel serveru WTRG Economics, uvedl, že i kdyby se jednalo o 100 000 barelů za den, je to „zanedbatelné“ a trh to do pohybu nedá.

Futures ceny ropy na zprávu příliš nezareagovaly.

Návrh dává smysl

Ropní analytici vidí za oznámením racionální jádro. Rostoucí výstup z americké břidlice podle nich snížil potřebu rezervy, takže Trumpova administrativa se prostě na ropu dívá jako na aktivum, které má pomoci s rozpočtem.

I jiní analytici se domnívají, že USA tak masivní ropné zásoby nepotřebuje, protože americká poptávka po ropě klesá. Pokud růst domácí produkce překročí nárůst exportů v příštím roce, pak množství SRR, které je možno prodat, dále poroste.

Nelze ale očekávat implikace na aktuální ceny a rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, protože návrh bude procházet jistě změnami a nebude hned tak přijat, dodávají analytici ropného trhu.

Ale již výše uvedený John Williams není přesvědčen, že se jedná o správný krok. Podle něj je téměř 688 milionů barelů v rezervách dobrý strategický krok, a to obzvláště tehdy, pokud by Spojené státy měly pomáhat jiným v nouzové situaci. Podle jeho názoru je pravděpodobnost přerušení dodávek ve výši 1-2 milionů barelů za den velmi vysoká, uvedl s odvolávkou na Venezuelu.

Williams doplnil, že současné SRR kryjí import na 138 dní. Snížit SRR je podle něj „riskantní.“ „Je to taková pojistka, kterou možná nikdy nepoužijeme, ale je dobré ji mít.“

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.