G7 poprvé s Trumpem

Bloomberg. Důraz bude zřejmě kladen na terorismus a bezpečnost, kde se všichni shodnou, napsala agentura Bloomberg ve svém komentáři k pátečnímu summitu.

Bloomberg ironicky komentuje schůzku sedmi největších ekonomik světa s tím, že  Donald Trump si zřejmě nechal „to nejhorší nakonec.“ Summit totiž zahrnuje i témata klimatické změny, volného obchodu a bude patrné, že účastníci by raději jednali s Obamou, nebo s Trumpem.

Trump bude ve formátu multilaterálních debat, které nemá rád a které nepřinesou konkrétní výsledky, jako např. jeho „investiční dohoda“ se Saúdskou Arábií. Je ale zřejmé, píše Bloomberg, že se lídři chtějí vyhnout veřejné konfrontaci.

Summit se odehrává na Sicílii a italský premiér Gentiloni se snaží událost směřovat na téma, kde se všichni shodnou, na potřebě boje proti terorismu. Byla připravena zvláštní společná deklarace k tomuto tématu.

Japonsko chce také vnést problematiku Severní Koreje, která opět není mezi G7 kontroverzním tématem.

Důraz na bezpečnost by měl zatlačit spornější oblasti jako je obchod a klimatický změna. Zdá se, že ostatní představitelé se pokusí zatlačit na Trumpa, aby nestahoval USA z Pařížské dohody o klimatu.

Jeremy Shapiro, který pracuje v bruselské „Evropské radě mezinárodních vztahů“ uvedl, že „zatím ho neobklíčí, možná za rok, či dva. Nyní vidí, že už změnil názor na tolik věcí, tak se domnívají, že se jim totéž povede u klimatu.“

Z historického hlediska je zde určitá podobnost s Reaganem v roce 1981, který také představoval velice odlišný pohled. I tehdy byl vnímán jako „radikální pravice, s malou zkušeností v mezinárodních záležitostech.“

Letošní setkání ovšem je napjaté, i z toho důvodu, že USA buď s řadou postojů nesouhlasí, nebo ještě nemá vytvořenou pozici. Například schůzka ministrů energetiky za G7 v dubnu nevytvořila žádné prohlášení ohledně klimatické změny kvůli opozici USA. A následně ministři financí museli měkčit formulace ohledně protekcionismu v obchodě kvůli námitkám USA.

Historie nenabízí útěchu, Reaganův druhý summit se obecně považuje za nejhorší v historii G7 a nakonec vedl k sankcím, které dopadly na některé ze spojenců v G7.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.