Spiegel: Trump je nebezpečné dítě na trůnu a měl by být odvolán. Rychle.

Přečetli jsem: Nezvykle ostrý editorial německých novin Der Spiegel otevřeně volá po odvolání současného prezidenta USA Donalda Trumpa. A důvod. Je prý nebezpečný světu a z Ameriky udělal terč posměchu.

Der Spiegel. Editorial německých novin Der Spiegel z pera Klause Brinkbäumera se velmi kriticky staví k současnému prezidentu USA Donaldu Trumpovi. Podle autora by bylo nejlepší Trumpa zbavit úřadu, nebo se společně mezinárodně postavit Spojeným státům.

Podle autora není Trump připraven na to, aby byl prezidentem USA. Nemá odpovídající intelekt, nerozumí významu úřadu, který drží a ani úkolům, které se s ním pojí. Trump nečte, nezajímá ho procházet důležité dokumenty a zpravodajské zprávy a tuší jen málo o prioritách. Navíc, jak Brinkbäumer dále píše, jsou rozhodnutí Trumpa náladová a mají také podobu tyranských dekretů.

Trump je člověk volné morálky, jak to ukázal nesčetněkrát; je to lhář, rasista a podvodník, píše dál komentátor. „Stydím se použít tato slova tak ostře a hlasitě. Ale jestli se na někoho hodí je to Trump. A jedním z úkolů médii je opakovat tyto věci, jak jsou: Trump musí být odstraněn z Bílého domu. Rychle. Je nebezpečím pro svět.“

Jak dále Brinkbäumer pokračuje, prezident Trump je špatný politik. Šéfa FBI Jamese Comeyeho vyhodil, protože mohl. Comey se dostal Trumpovi na kobylku ohledně vyšetřování Trumpových lidí a rovněž odmítl přísahat věrnost Trumpovi. Odpověď byl vyhazov.

Trump je ale také špatným šéfem. Jeho lidí kvůli němu vymýšlejí výmluvy a lžou, protože musí. Trumpa ale nezajímá jeho mluvčí, ministr zahraničí nebo poradce pro národní bezpečnost. Trump dál tweetuje posty, které si s nimi protiřečí. Když jeho lidí pracně popírají, že by se prezident podělil s Rusy o přísně tajné informace, získané od Izraelců, Trump jde a tweetem to potvrdí. Nakonec on je prezident.

Nic takového by v Bílém době nemělo být. Kdokoliv tam pracuje, byl opakovaně diskreditován. Po 120 dnech tohoto prezidenství se svět podle Brinkbäumera stal svědkem americké tragédie, která má jen pět teoretických řešení.

První: Trump rezignuje, což se nestane. Druhé: republikáni v Kongresu a Senátu podpoří impeachment, který by byl podložen Trumpovou snahou bránit spravedlnosti. To se nestane, protože republikáni chtějí moc.

Třetí možnost je využití 25.dodatku ústavy, který může prohlásit kabinet Trumpa neschopným vykonávat moc prezidentství. Což ale není zvláště reálné. Čtvrtá možnost je, že se demokraté spojí, vyhrají volby do Kongresu a Senátu, kde získají většinu a začnou impeachment. A pátá možnost je, že se mezinárodní společenství probere, najde způsob, jak obejít Bílý dům a zbavit se závislosti na USA. Tato možnost neřeší problém, ale je nutná a možná.

Dítě na trůně, na kterém závisí Amerika

Amerika si do prezidentského úřadu zvolila terč posměchu a je nyní závislá na dítěti. Trumpova administrativa nemá žádnou zahraniční politiku, protože Trump neustále slibuje obojí: žádné války a další války, stažení Ameriky a posílení Ameriky. Dělá rozhodnutí na základě nálad, bez strategické koherence nebo taktické logiky. V Pekingu a Moskvě se smějí, ale jinde ve světě se bojí.

V Tichém oceánu se vedle sebe nacházejí americké a čínské válečné lodě. Eskaluje konflikt se Severní Koreou. Kdo může říct, že Trump neriskne nukleární válku, aby si zachránil kůži?

Krize eskaluje dále v Sýrii a Libyi ale bez toho, aby se už jakkoliv diskutovala. Telefony a emaily na ministerstvo zahraničí USA zůstávají bez odpovědi a transatlantický vztah dnes už jen stěží existuje, píše komentátor dále. Komunikace mezi konkrétně Německem a USA nestojí na vzájemném porozumění.

V Hře o trůny byl Šílený král zavražděn. Ve skutečném životě nedospělé dítě sedí na trůně nejvýznamnější země světa. Kdykoliv může vydat rozhodnutí s katastrofickými důsledky. To je důvodem, proč rodiče nemůžou nechat svoje děti ani na okamžik bez dohledu. Nemohou se podat vyčerpání, a nakonec dítě musí poslat do jeho pokoje a vrátit moc těm dospělým.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – thierry ehrmann from Saint Romain au Mont d’Or, France, Europe – Donald Trump, painted portrait _DDC9085, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46773022

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.