G7: U obchodu shoda, u klimatu ne

Výsledky jednání skupiny G7 jsou letos rozpačité díky jasným rozdílům v přístupu USA a zbylých šesti zemí ke klimatu a dalším otázkám.

Reuters. Pod tlakem se ocitl americký prezident Donald Trump a nakonec se připojil k výzvě bojovat proti protekcionismu na schůzce představitelů sedmi nejvyspělejších ekonomik (G7). Odmítl ovšem podpořit klimatickou dohodu s tím, že potřebuje k rozhodnutí více času.

Setkání G7 ukázalo propast mezi Trumpovou Amerikou a ostatním zeměmi – Německem, Francií, Británií, Itálií, Kanadou a Japonskem v řadě témat. Evropští diplomaté byli frustrováni tím, že museli revidovat témata, která považovali za dlouhodobě vyřešená.

Trump původně nazval globální oteplování „hoaxem“ a tweetoval, že rozhodnutí, zda podpořit či ne Pařížskou dohodu učiní příští týden.

Merkelová k tomu uvedla, že „celá diskuse o klimatu byla velice obtížná, pokud bychom přímo neřekli, že neuspokojující.“ Není podle ní jasné, zda USA u Pařížské dohody zůstanou či ne.

Určitá úleva ale plynula z toho, že Trump nakonec souhlasil s formulacemi ve finálním G7 komuniké, které se zavazují k boji proti protekcionismu a zavazují země k mezinárodnímu obchodnímu systému založenému na pravidlech.

Evropští diplomaté si zde pochvalovali, že se jim podařilo Trumpa přesvědčit v této otázce a že se jedná o „krok kupředu.“

Itálie, pořádající země, doufala, že se jí podařilo soustředit summit na problém migrační krize a problémy a potenciál Afriky. Pět představitelé Afriky se připojilo ke G7 v sobotu.

Nigerijský prezident Mahamadou Issoufou vyzval G7, aby jednala urgentně k ukončení libyjské krize, což je hlavní bod, z něhož odplouvají stovky tisíc migrantů. Také bohaté země kritizoval za to, že nedodržují sliby pomoci k boji proti chudobě v nejchudších afrických regionech.

Issoufou zdůraznil, že ilegální migraci lze zabrzdit jen rozvojem.

Finální komuniké má jen šest stran, kontrast oproti 32 stranám minulého roku. Prý se má jednat o snazší dokument i proto, aby oslovil širší veřejnost.

Shoda panovala nad mezinárodními otázkami jako Sýrie a Severní Korea. Itálie byla ovšem zklamána, že dostala více podpory v otázce otevření více legálních cest pro imigraci.

V této otázce byla údajně velmi silná opozice Američanů a Brit, kteří se chtěli více zaměřit na bezpečnost a oslabili formulace ohledně svobody pohybu.

V pátek dominovala bezpečnostní témata, a lídři zemí G7 vyzvali internetové poskytovatelé a firmy spjaté se sociálními médií, aby „podstatně navýšily“ snahy ke kontrole extremistického obsahu.

Trump se po devíti dnech bude vracet do USA. Představitelé USA uvádějí, že byl potěšen z „rázné“ konverzace se spojenci na Sicílii a že se také hodně naučil, zejména v debatě o klimatické změně.

Ekonomický poradce Gary Cohn uvedl, že „Trump se přišel učit. Přišel, aby se poučil. Jeho názory se vyvíjejí, a tak to má být.“

Ilustrační obrázek: Autor: Italian G7 Presidency of 2017 – http://www.g7italy.it/sites/all/themes/bootstrap/img/logo.svg, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59202206

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.