Jednání G7 ukázala diplomatickou propast mezi USA a ostatními zeměmi

Přečetli jsme: Letošní summit G7 ukázal na neshody mezi USA a ostatní členy a odhalil nový styl politiky Donalda Trumpa. Ten se spojenci zachází jako s nepřáteli.

Nadále trvají pochybnosti o Trumpových záměrech, napsaly v hodnocení proběhlé schůzky Skupiny sedmi na nejvyšší úrovni Financial Times. Noviny tak píší o neshodách mezi zeměmi G7 v širším kontextu vývoje mezinárodních vztahů a zdůraznily způsob s jakým nový prezident USA se spojenci zachází.

 Jako případ neshod uvádějí i to, že  Donald Trump se odmítl zúčastnit krátké procházky s ostatními k místu jednání a místo toho nasedl do golfového vozítka.

Neshody bylo možno pozorovat i u řeči těla, která u summitů tohoto typu má stejný význam jako slova. Trumpova první evropská cesta zvýraznila rozdíly mezi jeho vizemi a představami ostatních zemí.

Jak se očekávalo, společný základ byl nalezen při boji proti terorismu. Ale rozdíly v oblasti klimatu se vyřešit nepodařilo, a stále panují pochyby ohledně Trumpových úmyslů u obchodu.

Po summitu NATO, kde Trump svým spojencům vynadal, že nevydávají dost peněz na zbrojení, se analytici začali obávat, že multilaterální konsenzus a aliance, které byly v základu poválečného vývoje, jsou ohroženy.

Francois Heisbourg, expert na strategický výzkum, uvedl, že „Trump jasně ukázal konec 625letého období mezinárodních vztahů založených na silné, dlouhodobé vzájemné důvěře.“

„Jeho gesta, chování a projevy jasně ukázaly, že zachází se svými spojenci stejně jako s nepřáteli – on je ten, kdo dělá dohody (dealmaker), ne přítel. Tento fakt na nějakou dobu naruší mezinárodní vztahy.“

Jeden z dominantních projevů nesouladu byla otázka klimatu. Zde Trump čelil jednotné frontě ostatních představitelů G7. I když ujišťoval, že „pro něj, pro Donalda Trumpa je životní prostředí velmi, velmi důležité“, trval také na tom, že závazky, které přijal Obama, poškozují americkou ekonomiku.

Ostatní účastníci to vzali na vědomí, ale sami obnovili svůj závazek realitzace dohody a ponechali tak USA v této otázce v izolaci.

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil naději, že „pragmatik“ Trump dohodu přijme a čerpal povzbuzení již jen z toho, že viděl u Trumpa určitý pokrok v tématu. Macron ale zároveň varoval, že tu jsou jiné velmoci, např. Čína či Indie, které mohou chtít zaujmout vedoucí pozici v boji proti globálnímu oteplování, pokud USA ustoupí stranou.

Zatímco novináři rozebírali ostré podání ruky Trumpa s Macronem, při kterém se Macron vyjádřil, že se jednalo o symbol jeho neústupnosti, Merkelová uvedla, že jednání byla „velmi neuspokojivá.“

Merkelová byla údajně rozčilená již před summitem, kdy Trump speciálně kritizoval německý obchodní přebytek a hrozil omezením německých exportů aut. Dokonce i britská premiérka Theresa Mayová, která je sama nyní poněkud v pozici outsidera, našla s ostatními zeměmi shodu na tématech jako klimatická změna, volný obchod a obrana v NATO.

USA také zablokovaly snahy Itálie, která se potýká s přílivem uprchlíků, aby byl v závěrečném vyjádření G7 plán na řešení migrace.

Rozpor mezi Trumpem a ostatními byl zvýrazněn v jeho tweetech. Trump si chválil „velké výsledky“ v oblasti obchodu. Úředníci Bílého domu označili návštěvu za „historickou“ a bezprecedentní. Dodali, že došlo k prohloubení přátelství a vztahů se spojenci.

Údajně je nyní jasnější, kdo jsou přátelé Ameriky.

Trump zatweetoval, že „cesta byla pro Ameriku skvělý úspěch.“ „Tvrdá práce, ale velké výsledky.“ A v dalším pak psal: O Pařížské dohodě se rozhodnu příští týden.

Ilustrační foto: Autor – Italian G7 Presidency 2017 – G7 Summit on g7italy.it, CC BY 3.0 it, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59345057

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.