Světová banka podává Trumpovi pomocnou ruku u infrastrukturních plánů

Financial Times. Pozdvižení obočí mezi experty vyvolalo poradenství Světové banky pro Trumpovy plány na rozvoj infrastruktury. Jak uvádějí Financial Times, jde především o vztah mezi Trumpovou dcerou Ivankou a předsedou Světové banky Jim Jong Kimem.

Tento krok vyplynul z jejich společného dubnového setkání. Jednalo se o fondu pro rozvoj žen – podnikatelek ve výši 1 mld. dolarů, který by měl vzniknout ještě před summitem G20 v Hamburgu.

Na neformální úrovni se tak rozběhly debaty mezi Bílým domem a experty na infrastrukturu ze Světové banky. Někteří bývalí úředníci banky vidí tlak na rychlé vytvoření „ženského podnikatelského fondu“ jako snahu Kima zachovat financování pro Světovou banku. Z Bílého domu totiž zaznělo, že USA „platí víc než spravedlivý podíl“ a budoucnost financování Světové banky, v níž jsou USA největším podílníkem je tak nejasná.

Objevují se námitky ohledně vedení instituce. Není běžné, aby byl takto posuzován projekt dcery prezidenta. Kdyby se prý nejednalo o USA, tak by takovýto postup nebyl možný a vyvolal by naopak v USA znepokojení.

Světová banka ovšem namítá, že fond bude dodržovat striktní pravidla a Ivanka Trumpová nebude mít ve fondu žádnou formální roli. Plán na fond tohoto typu byl představen na posledním setkání G20 v Berlíně. Neformálně se ovšem fondu přezdívá „fond Ivanky.“

Základní kapitál by měl tvořit 200 milion dolarů, přičemž polovinu mají dodat Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, jak vyplynulo z nedávné Trumpovy cesty. Tento fakt vyvolal další pozdvižení, protože právě Saúdská Arábie je známá svou diskriminací žen.

Poměrně netypické je také poradenství pro vyspělou ekonomiku jako je USA, protože Světová banka se obvykle orientuje na rozvojové země. Ale zde je možno namítnout, že i Kanada byla příjemcem takového poradenství.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.