Už konečně žádné naděje!

Přečetli jsme: Světové i německé noviny široce komentují slova německé kancléřky Merkelové  po setkání v G7 o tom, že se EU musí spolehnout sama na sebe.

Už žádné naděje a konečně je tu realismus, píše pro zpravodajskou platformu Tagesschau komentátorka ARD z Washingtonu Martina Buttlerová, a to v souvislosti s výroky kancléřky Merkelové.

Příliš dlouho panovala mezi spojenci USA iluze, že by mohli Donalda Trumpa získat na svou stranu. Ale s tím je teď naštěstí konec. Změna kurzu Angely Merkelové má zpoždění, píše komentátorka ARD.

Konečně se vrací realismus k zacházení s Trumpem. Konečně je naděje na to, že se v Trumpovi skrývá politik a transatlantický spojenec, hozená přes palubu. Podle názoru Buttlerové si příliš dlouho někteří Evropané mysleli, že mu prostě vysvětlí, jak je důležitá Pařížská klimatická dohoda či proč není možné vyjednat si bilaterální obchodní smlouvy se členy EU.

Angela Merkelová řekla pravdivé slovo: Vezměme my Evropané budoucnost do vlastních rukou. Však už to trvalo dlouho. Protože Trump dělá jen to, co slíbil: America first. Už dva roky to říká a nyní to realizuje.

Trump nenaslouchá, píše tweety

Muselo být přeci jasné, že zde není partner k rozhovoru, který naslouchá a zvažuje. Místo toho je tu prezident 140 twitterových znaků. Nemažme si med kolem úst.

Nové nastavení Merkelové je tedy logickým závěrem. Je to šance. Šance, jak Evropu i zahraničně-politicky naplnit životem. Jistě v USA pochopili, že výrok Merkelové není otázkou nálady, ale byl dobře promyšlený. Vidí, že vliv USA ve světě se zmenšuje, a mohou se ptát, kde je tedy úspěch této prezidentovy cesty, v níž Trump znechutil blízké spojence.

Ale pro Trumpa platí jiné věci: jeho zajímá jen to, co je dobře přijato jeho stoupenci. Ne nadarmo se ptá svých příznivců v přímých mailech, jaká je nálada. A ta se kvůli klimatické dohodě, nebo uprchlické politice měnit nebude. Naopak: nespokojenost Merkelové je v očích jeho příznivců známka kvality. Takže jeho příznivci píší: Nespokojenost Merkelové je důvod pro to být spokojený.

Dokud bude Trump svými voliči oslavován, tak své směřování nezmění. Doteď tomu tak bylo a v dohledné době i bude. Naděje, že by se Trump mohl ze skandálu nebo z chyb poučit, je možno podle komentátorky pohřbít. Již to vedlo k mnoha zklamáním, jak ve volebním boji, tak i v Bílém domě. Otázkou je, jak dlouho ještě ministr obrany, poradce pro národní bezpečnost nebo ministr zahraničí budou zkoušet uklidnit a srovnat to, co Trump rozvířil.

Za současného amerického prezidenta je Merkelové cesta tou správnou. Trumpův nástupce, ať už to bude kdokoliv, a přijde kdykoliv, se bude muset jednou vypořádat s následky.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Ondřej Žváček, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19038712

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.