Moldavsko vyhostilo pět ruských diplomatů

Interfax. Gazeta.ru. Moldavsko vyhostilo celkem pět ruských diplomatů ze země. Všichni dostali od Kišiněva status persona non grata a všichni musí zemi opustit do 72 hodin. Patřičná nota byla velvyslanectví doručena v pondělí.

Ruský velvyslanec v zemi Farit Muchametšin potvrdil, že jde o pět lidí, ale jejich jména nesdělil a věc nekomentoval. Nedávno se ke stejnému kroku rozhodlo také Estonsko, které vyhostilo dva ruské diplomaty. Ruská strana to nazvala provokací.

V případě Moldavska ruské ministerstvo zahraničí už slíbilo ostrou reakci na tyto poslední kroky. Vyhoštění ruských diplomatů má další politickou dohru pro vnitropolitickou situaci Moldavsku. Prezident země Igor Dodon, který má více proruskou orientaci celý incident kritizoval jako nepřátelské gesto vlády.

Současná koaliční vláda v zemi je proevropsky orientovaná a rozhodnutí o vyhoštění diplomatů spadá do její gesce. Premiér země k tomu sdělil, že k vyhoštění došlo na základně informací z tajných služeb a že se jedná o standardní postup.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.